Skip to main content

Висівкоподібний (різнобарвний) лишай у дітей

Висівкоподібний (різнобарвний) лишай у дітей

Кератомікоз, що вражає епідерміс шкіри і часто протікає без суб'єктивних відчуттів, характеризується незначною заразністю.

За відсутності відповідного лікування може тривати протягом декількох років.

Лишай висівковоподібний (різнобарвний) - грибкове захворювання шкіри, що характеризується виникненням плям різного розміру і забарвлення.

Поверхня висипань покрита висівкоподібними лусочками. Збудником є дріжджоподібний грибок роду Malassezia (Pityrosporum Orbiculare). Різнобарвний лишай у дітей у помірному кліматі діагностується в 2% випадків, в тропічних і субтропічних – в 40 %. В основному висівковоподібний лишай   зустрічається у дітей шкільного віку і підлітків, у дошкільнят він буває рідко.

Причини появи різнобарвного лишаю у дітей

Різнобарвний лишай у дітей спричиняє грибок пітіроспорум (овальний, круглий). Він може знаходитися на шкірі здорової дитини і не проявляти себе протягом тривалого часу. Під впливом низки чинників грибкова флора активно розвивається на шкірних покривах. Розвиток висівкоподібного лишаю прискорює надмірна пітливість і певний склад поту, зниження імунітету, тривалі бактеріальні або вірусні захворювання, розумові перенапруження, стресові ситуації, невірно вибрані засоби гігієни (як правило, з антибактеріальними компонентами), надлишкова інсоляція, захворювання внутрішніх органів, порушення функціонування гормональних залоз.

Симптоми висівкоподібного лишаю у дітей

Інкубаційний період висівкоподібного лишаю становить від 1-3 тижнів до декількох місяців. Це пов'язано зі станом імунітету дитини. У дітей, вік яких становить від 1 до 3 років, ознаки захворювання можуть проявитися через кілька днів після зараження через незрілість імунних клітин. Першими симптомами висівкоподібного лишаю у дітей є появи на грудях, шиї, спині, у пахвових западинах невеликих окреслених плям червоного, сірувато-рожевого, коричневого відтінків.

Їх відмітною особливістю є відсутність засмаги на тлі здорової шкіри, яка темніє під впливом променів сонця. Це явище спричинене порушенням синтезу меланіну під впливом речовин, що виділяються грибком. У міру розвитку різнобарвного лишаю плями зливаються одна з одною і утворюють великі патологічні осередки. Присутні лущення шкірних покривів, уражена область надмірно пітніє, спостерігаються свербіж і подразнення.

Діагностика висівкоподібного лишаю у дітей

Лікар визначає наявність у дітей різнобарвного лишаю, ґрунтуючись на клінічній картині захворювання. У випадках труднощів при встановленні діагнозу використовуються допоміжні методи, наприклад йодна проба Бальцера. Шкіру, уражену різнобарвним лишаєм, змащують 5% розчином йоду. Місця з розпушеним роговим шаром шкірного покриву матимуть інтенсивніше забарвлення у порівнянні зі здоровою шкірою. Також для діагностування застосовується феномен «стружки» (так званий симптом Беньє). При пошкрябуванні плям нігтем спостерігається розпушення рогового шару шкіри і відшарування верхніх лусочок.

Щоб визначити осередки ураження шкіри, приховані для неозброєного ока, застосовується ртутно-кварцова лампа. Це дослідження проводять у темряві. Лампові промені пропускають крізь фільтр Вуда - спеціальне скло, яке імпрегноване солями нікелю. При відсутності світла плями матимуть червонувато-жовтий або темно-коричневий колір.

Лікування різнобарвного лишаю у дітей

Висівкоподібний лишай у дітей потребує щадного і ретельного лікування, не можна займатися самолікуванням, тому що препарати та їх дози, необхідні для одужання, може призначити виключно лікар. Неправильне лікування різнобарвного лишаю сприяє затяжному перебігу хвороби, а значить її поширенню. Постійне розчісування уражених ділянок може супроводжуватися приєднанням вторинної інфекції.

Лікування різнобарвного лишаю у дітей полягає в нанесенні на шкіру протигрибкових препаратів. У важких випадках призначають системні антимікотики, що дають змогу скоротити строки лікування і запобігти розвитку рецидивів. Останнім часом високу популярність придбали препарати для місцевого застосування, які містять похідні імідазолу: сертаконазол, кетоконазол, біфоназол, що пригнічують ріст грибів і призводять до загибелі клітин грибів.

Застосування препаратів НІЗОРАЛ® для лікування різнобарвного лишаю у дітей

ШАМПУНЬ Дітям і підліткам шампунь наносять на зону ураження на час від 3 до 5 хвилин. Після цього ділянки промивають чистою водою. При лікуванні різнобарвного лишаю у дітей шампунь застосовують протягом 5 днів по 1 разу в день, для профілактики - протягом 3 днів по 1 разу в день (разовий курс лікування перед літом).

Профілактика виникнення висівкоподібного лишаю у дітей

Для профілактики повторного зараження збудником висівкоподібного лишаю необхідне дотримання загальних гігієнічних процедур, які включають регулярні водно-оцтові або водно-сольові обтирання, загартовування, лікування підвищеної пітливості. Навесні рекомендується протягом одного місяця протирати поверхню шкіри 2% саліциловим спиртом або використовувати спеціальні засоби (наприклад шампунь НІЗОРАЛ®). Небажано носіння нижньої білизни з синтетичних тканин.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.