Skip to main content

20 типових помилок, які ти допускаєш, доглядаючи за зубами

Турбота про твої «перлини» не така вже й складна наука. Але, пропускаючи незначні деталі в повсякденних звичках, легко нажити собі головний, ем ... тобто зубний біль в майбутньому. У цій статті ми зібрали для тебе актуальну інформацію про догляд за зубами від двох нью-йоркських профі: Еліс Лі, доцента кафедри стоматології системи охорони здоров'я Монтефіоре, і доктора стоматологічних наук Елісон Ньюгард, доцента клінічної стоматології в Колумбійському університетському стоматологічному коледжі, які проллють світло на типові помилки, про які ти, можливо, навіть не замислюєшся.

Ти робиш кілька справ одночасно

Вранці кожна хвилина дорога, тому чищення зубів в душі чи під час перегляду стрічки в «Твіттері» здається дуже раціональним заняттям. «Кожному своє, - каже доктор Ньюгард, - але я рекомендую пацієнтам робити це перед дзеркалом над раковиною, так в цьому випадку вони можуть бути впевнені, що ретельно очистили всю поверхню зубів. Робота буде зроблена якісніше, якщо не відволікатися». Краще затриматися у ванній на пару хвилин довше, щоб приділити більше уваги кожній ранковій процедурі.

Ти надто ретельно миєш свою зубну щітку

Подумуєш засунути свою зубну щітку в посудомийну машину чи мікрохвильовку для дезінфекції? Подумай ще раз. Так, ми часто чуємо страшні історії про бактерії, що розмножуються, але Центр з контролю і профілактики захворювань впевнено заявляє, що не було жодного випадку, щоб хто-небудь заразився від власної зубної щітки. Просто гарненько промий її під струменем звичайної водопровідної води, дай їй висохнути і зберігай у вертикальному положенні так, щоб вона не стикалася з чужими щітками. Більш радикальні заходи очищення можуть привести до пошкодження щітки, що суперечить початковій цілі.

Ти читаєш поради у ЗМІ замість походу до стоматолога

Нині в Мережі ти можеш знайти цілу гору нестандартних і дуже «корисних» порад щодо догляду за зубами, які здатні принести набагато більше шкоди, ніж користі. Читай по губах: «Навіть не намагайся це повторити!»

«Я чула про пацієнтів, які за порадою, знайденою на сайті, намагалися відбілювати зуби перекисом, що згубно для них», - каже доктор Ньюгард. Ще одна «корисна» порада з Мережі, яку варто пропустити: спроби закривати щілини між зубами саморобними гумовими скобами. Варто використовувати тільки ті засоби, які дійсно були протестовані і затверджені стоматологами.

Ти боїшся робити рентген

«Рентгенографія зубів дуже важлива, оскільки не всі проблеми можуть бути визначені під час візуального огляду, - говорить д-р Лі. - Наприклад, у пацієнта можуть бути порожнини між зубами, кіста чи інші патології щелепи. Якщо він турбується про радіацію, то йому варто поговорити зі своїм стоматологом, щоб той мінімізував кількість випромінювання, яке він отримає».

Ти неправильно зберігаєш зубну щітку під час поїздок

Важливо не тільки гігієнічно упакувати зубну щітку, перш ніж покласти її в багаж для поїздки, а й відразу ж дістати її, як тільки ти розпакуєш валізу після приїзду. «Бактерії процвітають у вологому середовищі, - говорить д-р Лі. – Якщо ти перевозиш зубну щітку в футлярі з кришкою, переконайся, що вона встигла висохнути перед упаковкою в багаж ». У твоєму готельному номері немає вертикального держателя для зубних щіток? Чашка чи стакан для питної води прекрасно підійдуть для цієї мети.

У тебе пірсинг язика чи губ

Як то кажуть, самовираження гідно поваги, але, коли справа стосується пірсингу язика чи губ, воно може дорого обійтися. «Я лікувала пацієнтів, які отримували тріщини чи відколи на зубах, випадково прикусивши прикрасу, - говорить д-р Лі. – У мене також були пацієнти з рецесією ясен та іншими травмами м'яких тканин, які утворилися від тертя пірсингу об ніжні ділянки порожнини рота». Кажеш, що можна без проблем носити таку прикрасу багато років? Не поспішай з висновками. Дослідження показали, що ризик появи і розвитку проблем з зубами безпосередньо залежить від строку носіння пірсингу в губі чи язиці та згодом тільки збільшується.

Ти вживаєш у їжу яблучний оцет

Якщо вірити розповідям зірок і фахівцям з народної медицини, вживання нефільтрованого яблучного оцту має робити практично магічний вплив на організм. Дослідження не підтримують цю теорію, а стоматологи твердо впевнені в одному: оцтова кислота згубна для зубної емалі. Що стосується «проковтування яблучного оцту» (як це називають прихильники), то д-р Ньюгард вважає, навіть ретельне полоскання рота водою після вживання не може пом'якшити завданої зубам шкоди: «Я просто думаю, що не варто взагалі його пити». Наша пропозиція: замість вживання яблучного оцту в чистому вигляді спробуй додавати його в салат, протирати шкіру після засмаги чи робити маски для волосся.

Ти занадто рано зняв фіксатор

Ти коли-небудь носив брекети, будучи дорослим чи ще підлітком? Краще носити фіксатор так довго, як рекомендує твій лікар - від кількох ночей на тиждень до постійного носіння. «Навіть отримавши ідеальну посмішку після носіння скоб, - говорить доктор Ньюгард, - якщо пацієнт не буде носити фіксатор вночі, його зуби повернуться в колишнє положення, що дуже пригнічує». Цінуй те, що дає тобі молодість, і збережи це на довгі роки.

Ти носиш фіксатор? Переконайся, що пристрій утримується в чистоті. «На ньому може накопичуватися наліт», - говорить д-р Ньюгард.

Ти випив апельсиновий сік і відразу почистив зуби

Тобі подобається починати свій день зі склянки апельсинового соку чи модної нині лимонної води? Чищення зубів відразу після цього може завдати шкоди емалі. «Кисле середовище послаблює емаль зубів, якийсь час вона дуже вразлива і легко піддається ерозії, - говорить д-р Лі. - Нейтралізувати загрозу допоможе молоко, проста вода чи полоскання содовим розчином. Або можна просто почекати 30 хвилин».

Ти не звертаєш уваги на скрипіння зубами в денний чи нічний час

У той час як не дуже виражений бруксизм (стискання щелеп і тертя зубів один об інший), можливо, не здається великою проблемою, важкі випадки можуть спричинити відколювання і стирання зубів, головний біль, проблеми з прикусом і навіть зміни у зовнішності. Зрозуміло, складно зрозуміти, чи скрипиш ти зубами вночі, якщо тобі нікому про це розповісти. Але, якщо є такі явні ознаки, як біль у щелепі чи постійний головний біль, поквапся до стоматолога. Він допоможе захистити зуби від пошкоджень.

Ти куриш

Ти вже знаєш, що куріння шкідливе для легень і серця. Ось ще один привід кинути курити: крім несвіжого дихання і пожовклих зубів, куріння є одним з найбільш значущих чинників ризику, пов'язаних з розвитком хвороб ясен (у тому числі, рецесії ясен, втрати кісткової тканини і, як наслідок, втрати зубів). Така думка Національного інституту стоматологічних і черепно-лицевих досліджень. Що ще гірше, куріння може знизити шанси на успішне лікування, якщо у тебе вже є захворювання ясен, оскільки нікотин погіршує здатність організму боротися з інфекцією.

Ти користуєшся зубочистками

Ці старі добрі дерев'яні палички виявляються дуже доречними, коли їжа застряє між зубами у ресторані (чи ти просто хочеш круто виглядати з зубочисткою в зубах). Правда в тому, що дерев'яні зубочистки - погані замінники зубної нитки: вони можуть спричинити відколювання і тріщини та пошкодити чутливу тканину ясен, якщо колупати занадто інтенсивно. Використовуй зубочистку, якщо без неї ніяк не обійтися, (ну чи якщо ти знімаєшся в бойовику), але знай, що вона набагато краще підходить для приготування канапе, ніж для очищення зубів.

Ти рідко відвідуєш стоматолога

Ненавидиш візити до стоматолога? Найкращий спосіб позбутися страху перед візитом - вгадай - зробити його! «Більшість пацієнтів, які не люблять ходити до мене, відчувають себе некомфортно тому, що передбачається багато роботи, - говорить д-р Ньюгард. – Якщо ти відвідуєш стоматолога кожні 6 місяців для профілактики, швидше за все, тобі взагалі не знадобиться лікування. Крім того, нині в арсеналі лікарів безліч способів, які допоможуть тобі заспокоїтися - від спа-релаксації до терапії з тваринами (тобто поруч з тобою буде сидіти собака, яка тебе підтримає). Ти завжди можеш вибрати стоматолога до душі.

Ти надто захоплюєшся відбілюванням зубів

Це повинно бути відомо кожному. «Надмірне захоплення відбілюванням зубів призводить до пошкодження емалі та підвищення чутливості», - говорить д-р Лі. За іронією долі втрата емалі оголює шар дентину під нею, і ваші зуби набувають брудно білого відтінку замість перлового. Мало що відомо про довгострокові наслідки відбілювання, але зрозуміло одне: в першу чергу потрібно проконсультуватися зі стоматологом, професіоналом, який знає, який засіб краще за все підходить для відбілювання на прийомі у лікаря чи для самостійного застосування, і використовувати рекомендований засіб у помірних кількостях.

Ти п'єш мало мінеральної води

У мінеральній воді деяких виробників містяться фториди, які сприяють зміцненню зубів. «Якщо на етикетці твоєї улюбленої мінералки цього елемента немає, - каже д-р Ньюгард, - важливо використовувати зубну пасту з фтором». Вживання великої кількості води і часте ополіскування ротової порожнини сприяють вимиванню цукру і кислот, що скупчилися, з поверхні зубів.

Ти отримуєш недостатньо кальцію і вітаміну D

Вітаміни й мінерали є будівельними блоками для кісток і зубів, вони так само є ключем до збереження їх міцності з віком. Це два найсильніших союзника наших кісток. За даними Національного фонду боротьби з остеопорозом, жінки середнього віку повинні отримувати 1000–1200 мг кальцію та 400–1000 МО (міжнародних одиниць) вітаміну D щодня з їжі, сонячного світла (для вироблення вітаміну D) та біологічно активних добавок. Проконсультуйся з лікарем, чи є у тебе нестача поживних речовин, щоб твої кістки та зуби вчасно отримали необхідну підтримку.

Ти п'єш надто багато фруктових соків

Нині фруктовий сік, свіжовичавлений чи пакетований, - один з найпопулярніших напоїв. На жаль, вони містять не тільки корисні організму вітаміни і мікроелементи, а й величезну кількість цукру (високий рівень фруктози у зелених соках явно не принесе користі твоїм зубам), а також шкідливі для зубів агресивні кислоти (наприклад, лимонний сік). Якщо ти не можеш остаточно розпрощатися з «яскравими пляшечками здоров'я», зроби все можливе, щоб звести до мінімуму їхній шкідливий вплив на зуби: обполіскуй рот після кислих соків і не забудь почистити зуби після цих фруктово-цукрових бомб уповільненої дії.

Ти полощеш рот неправильно

Є багато способів позбутися неприємних явищ у порожнині рота, оскільки існує кілька типів цих самих «неприємностей». «Косметичні» ополіскувачі, наприклад, просто позбавлять тебе від неприємного запаху з рота і залишать приємний післясмак. Ополіскувачі, що містять такі інгредієнти, як антибактеріальні речовини, наприклад ефірні олії та фтор, допоможуть значно зменшити запалення ясен, ризик виникнення карієсу, зубного нальоту і неприємного запаху з рота. (Ополіскувачі з фтором не рекомендуються дітям молодше 6 років, оскільки є ризик проковтування їх складових.)

Ти використовуєш занадто жорстку зубну щітку

Як і дерев'яні зубочистки, щітки з жорсткою щетиною, як правило, приносять більше шкоди, ніж користі. На перший погляд вона може здатися ефективною, але це не так. «Тверді щетинки можуть пошкодити емаль зуба, - говорить д-р Лі. - Я рекомендую використовувати тільки м'які чи екстрам'які зубні щітки ». Дослідження показали, що ясна можуть бути дуже пошкоджені жорсткими щетинками. У дослідженні, опублікованому в журналі «Пародонтологія» у 2011 році, мовиться про те, що, видаляючи зубний наліт, жорсткі щітки спричиняють гінгівіт і пошкодження тканин набагато частіше, ніж м'які.

Ти п'єш газовану воду (так, навіть дієтичну)

Невже не настав час відправити цукор у заслужену відпустку і почати продавати газовану воду взагалі без нього? Ми не будемо перебільшувати, заявляючи, що вживання газованої води завдає такої самої шкоди твоїм зубам, як і наркотична залежність (згідно з дослідженням 2013 року, учасник якого вживав 2 літри газованої води в день). Але тобі потрібно знати, що всі кислі напої: звичайна газована вода, дієтична кола, навіть спортивні напої - за даними дослідження 2008 року, можуть спричинити ерозію зубної емалі. Чи означає це, що варто відмовитися від них раз і назавжди? Звичайно, потурання маленьким слабкостям не завжди добре для наших зубів, і знання, як шкідливі звички впливають на наш організм, - це перший крок до щасливого і здорового життя. Піднімемо ж за це келих мінеральної води!