Skip to main content

Що таке галітоз?

Галітоз - термін, який використовується для позначення стійкого неприємного запаху повітря, яке видихає людина.

Приблизні оцінки поширеності галітозу в розвинених країнах коливаються від 30 до 65%: у США близько 60 млн. осіб вважають своє дихання неприємним і щорічно витрачають десятки мільярдів доларів на придбання косметичної продукції, що освіжає (маскує) дихання; 72% бізнесменів Японії, які регулярно відвідують стоматолога, незадоволені запахом з рота; 40% дантистів США мають більше шести пацієнтів з галітозом на тиждень.*

Розрізняють три принципово різних стани, пов'язаних у свідомості пацієнта та / або у сприйнятті оточуючих його людей з несвіжим диханням:

I – істинний галітоз (об'єктивна наявність неприємного запаху, помітна оточуючими);

II – псевдогалітоз (наявність ледве помітного, практично нерозрізненного запаху, який сприймається пацієнтом як значний);

III – галітофобія (відсутність будь-якого неприємного відтінку в запаху повітря, що видихається, при стійкій впевненості пацієнта у зворотному).

Істинний галітоз може бути фізіологічним, пов'язаним з особливостями орального біоценозу пацієнта, і патологічним, обумовленим захворюваннями.

Патологічний галітоз може мати причини в порожнині рота (оральний галітоз) і поза ним (екстраоральний галітоз). Необхідно чітко розрізняти зазначені варіанти галітозу, оскільки кожен з них вимагає особливого підходу.

Близько 80% сірководню і 20% метилмеркаптану (речовини, які й надають неприємний запах) при фізіологічному галітозі виробляють мікроорганізми, вони часто лабораторно виділяються зі спинки язика і з підясневого нальоту. Тому язику відводять роль першорядного «галітозотворного» чинника.

Чистити зуби, звичайно, необхідно, але не меншу увагу слід приділяти язику - на ньому живе більшість бактерій, що спричиняють неприємний запах. Почистіть язик, потім використовуйте зубну нитку й ополіскувач. Пам'ятайте, що просте чищення зубів очищає лише 25% вашого рота. Застосовуйте ополіскувач, щоб домогтися очищення практично 100% порожнини рота.

Якщо ви не помічаєте покращень, наступним кроком має стати відвідування стоматолога. Не бійтеся і не соромтеся поділитися своїм секретом з професіоналом. Швидше за все, лікар зможе поставити вам діагноз і призначити відповідне лікування.

* Попруженко Т.В. Галітоз / Т.В.Попруженко, Н.В.Шаковець. – М. : МЕДпресс інформ, 2006. – 48 с.