Skip to main content

Ваш менструальний цикл

Після перших місячних у Вашому організмі встановлюється цикл овуляцій і менструацій, який триває близько 28 днів. Але як це все відбувається?

Менструальний цикл - це природна частина життя будь-якої жінки. Для того, щоб зрозуміти, як він відбувається і скільки тривають місячні, потрібно вивчити жіночу анатомію.

Дівоча пліва

М'який, еластичний шар шкіри з отвором, що оточує вхід у піхву із зовнішнього боку. Дівоча пліва багатьох дівчаток руйнується задовго до того, як вони втрачають цноту.

Піхва

Еластична м'язова труба. На початку піхва вузька, а в глибину вона розширюється.

Піхва з'єднує матку з зовнішніми статевими органами. Вхід у піхву знаходиться між сечівником і заднім проходом.

Шийка матки

Вхід у матку і піхву

Матка

Має ущільнені м'язові стінки і невелику порожнину, стінки якої покриті слизовою оболонкою.

Фаллопієві труби

Ними запліднена яйцеклітина надходить в матку за допомогою крихітних ворсинок.

Яєчники

Усередині них дозрівають яйцеклітини.

Ендометрій

Запліднена яйцеклітина розташовується в цій залозистій тканині. Якщо яйцеклітина не запліднюється, залозиста тканина виходить з організму під час менструації.

М'язи тазового дна

Зберігають статеві органи на своєму місці.

Клітор

Розташований в передній частині сечовипускального каналу, між малими статевими губами, являє собою кластер нервових закінчень, які спричиняють сексуальне збудження.

Статеві губи

Вхідний отвір у піхву оточений зовнішніми (великими) і внутрішніми (малими) статевими губами.

Будова жіночих статевих органів

Зовнішні статеві органи жінки включають великі (labia majora) і малі (labia minora) статеві губи і клітор. Малі губи оточують отвір сечовипускального каналу (уретру) і присінок піхви. Точкою їх сполуки є клітор, покритий тонкою слизовою мембраною, так званою мукозою. Клітор через свою чутливість відіграє значну роль у сексуальному збудженні. Усередині піхва зв'язана з шийкою матки, становить її нижню частину. Далі матка розширюється, і саме в неї надходить яйцеклітина, а ембріон і утробний плід розвиваються під час вагітності.

Овуляція

Коли у Вашому організмі виробляється досить статевих гормонів, приблизно кожні 4 тижні в одному з Ваших яєчників дозріває одна яйцеклітина. Дозріла яйцеклітина покидає яєчник і рухається до фаллопієвих труб. Цей процес називається «овуляцією». У цей період у Вас можуть з'являтися більш рясні і прозорі виділення.

Фаллопієві труби

Упродовж наступних 4-х днів яйцеклітина рухається по фаллопієвих трубах до матки

Місце розташування яйцеклітини

Одночасно з цим ендометрій (слизова оболонка матки) потовщується, щоб створити максимально комфортне місце для подальшого розміщення яйцеклітини, укріплене кровоносними судинами і забезпечується поживними речовинами.

Менструація

Якщо яйцеклітина не запліднюється, то вона виходить з організму разом з менструальними виділеннями. Місце, підготовлене для розвитку заплідненої яйцеклітини, теж стає непотрібним. Приблизно через 2 тижні після овуляції верхні шари ендометрію відриваються і виводяться з організму у вигляді менструації. З початком менструальних виділень нова яйцеклітина починає дозрівати і починається новий цикл.

Менструальний цикл і його фази

Тривалість менструального циклу становить близько 28 днів. Однак визнано, що нормальний цикл може тривати від 21 до 35 днів. Всі процеси, що відбуваються в організмі жінки, умовно поділяють на кілька фаз.

Фазы менструального цикла

Менструальна фаза. Це час кровотечі з порожнини матки. У цей період тривалістю від 3 до 6 днів відбувається відторгнення організмом шару слизової оболонки - ендометрія, до якого в разі настання вагітності мала прикріпитися запліднена яйцеклітина.

Фолікулярна фаза. Вона починається одночасно з менструальною і триває в середньому 14 діб. У цій фазі в яєчниках відбувається утворення нового фолікула - особливого компонента, в якому дозріває нова яйцеклітина. Крім того, починається процес відновлення ендометрія в матці.

Овуляторна фаза. Вона триває близько 3 днів, за цей час під впливом гормонів дозрілий фолікул розривається і з нього виходить зріла і готова до запліднення яйцеклітина. Цей процес називається овуляція. Під час овуляції деякі жінки можуть відчувати больові відчуття внизу живота, з того боку, де стався вихід яйцеклітини.

Лютеїнова фаза. Вона триває 11-16 діб. У цей час активно виробляються гормони естроген і прогестерон, які готують весь організм до вагітності. В лютеїновій фазі часто зустрічається таке явище, як передменструальний синдром (ПМС). Це комплекс симптомів, пов'язаних з природною зміною гормонального фону: в нормі перед днями місячних жінка може відчувати болі внизу живота, посилення апетиту, зміну настрою, набухання молочних залоз та ін.

Дні менструації

Розглянемо докладніше, які зміни в жіночому організмі відбуваються в період менструації.

обильность выделений в период менструации

День 1. На початку менструального циклу починається відторгнення «старого» ендометрія - особливого шару слизової оболонки матки - та самої кровотечі. Цей необхідний для жіночого організму процес часто стає одним з найбільш дискомфортних періодів повсякденного життя. Неприємні відчуття при місячних є нормою та бувають спричинені скороченнями матки.

День 2. На другу добу місячного циклу болісність та тяжкість у животі можуть зберігатися. Тим часом в організмі починається утворення нової яйцеклітини. Під час місячних через гормональні зміни може змінюватися робота сальних залоз, тому важливо приділити особливу увагу особистій гігієні.

День 3. Після відторгнення «старого» ендометрія на стінках матки утворюється ранова поверхня. На цьому етапі менструального циклу особливо великий ризик потрапляння інфекції, тому гінекологи рекомендують утриматися від статевого життя, поки тривають місячні.

День 4. До 4-ї доби менструального циклу самопочуття жінки поліпшується, однак при місячних все ще варто обмежити фізичні навантаження та постаратися не перевтомлюватися. При дотриманні цих рекомендацій зменшується обсяг крововтрати за час менструації.

День 5. Як правило, місячні тривають 5 днів, однак можуть бути індивідуальні розбіжності. За цей час у матці завершується процес загоєння. В оновленому організмі прискорюється обмін речовин, і жінка почуває себе значно краще та бадьоріше в порівнянні з початком менструального періоду.

Інтенсивність кровотеч

Кровотеча, яку ми називаємо «виділеннями» або «місячними», не завжди однакова за інтенсивністю. Різні життєві обставини - народження дитини, дієта, стрес, різні методи контрацепції - можуть впливати на те, скільки тривають місячні, та на інтенсивність виділень у цей період. Він різний у різних жінок, а також іноді відрізняється у тієї самої жінки в різні менструальні цикли - все це не є відхиленням від норми. Тому тампони доступні в багатьох форматах і з різним ступенем поглинання. Вибравши правильний продукт, Ви будете захищені і зможете відчувати себе комфортно в будь-який день місяця - так, щоб ніщо не заважало насолоджуватися життям без компромісів, навіть під час менструації. Використовуйте наш селектор тампонів, щоб дізнатися, який тампон підходить саме Вам. Проконсультуйтеся зі своїм терапевтом або гінекологом, якщо у Вас виникнуть питання про місячні або проблеми з менструальним циклом.

Правила поведінки та гігієна під час менструації

Полегшити біль при менструації допоможе розслаблення. Дії, що сприяють циркуляції крові, допоможуть зменшити спазми. Погуляйте, катайтеся на велосипеді, покладіть грілку на живіт або прийміть теплу ванну.

Важливо перед місячними займатися тими справами, що приносять Вам задоволення: спілкуйтеся з друзями, купіть собі улюблені ласощі, більше спіть, словом, робіть те, що допоможе нейтралізувати дію негативних симптомів ПМС (передменструального синдрому).

Подолати здуття живота та зменшувати затримку рідини в організмі перед місячними допоможе вода. В це важко повірити, але її вживання дійсно може зменшити симптоми ПМС. Їжте овочі та фрукти з високим вмістом води, пийте теплий трав'яний чай, соки. Додайте у свій раціон продукти з високим вмістом магнію та вітаміну E (курагу, банани, авокадо та ін.). Рекомендується зменшити вживання чорного і зеленого чаю, кави, солі та цукру.

Під час менструації необхідно дотримуватися правил особистої гігієни: використовувати прокладки або тампони для вбирання виділень, щодня приймати душ, підмиватися 2-3 рази на день. Фахівці рекомендують припиняти статеве життя під час менструації.