Skip to main content
Нарушение менструального цикла: 10 факторов

Порушення менструального циклу: 10 факторів

Було б чудово, якби Ви могли обвести в календарі дату, на яку плануєте початок місячних, чи не так? Це дало б змогу сміливо організувати поїздку на море і брати з собою тампони тільки в певні дні. Але, на жаль, це неможливо, тому що тривалість менструального циклу може злегка варіюватися. В середньому вона становить 28 днів. Мається на увазі період з першого дня місячних до початку наступної менструації. Нормою вважається проміжок з 24 до 31 дня. Нерегулярний цикл, як правило, свідчить про наявність будь-якої патології. Ознайомтеся з такими 10 факторами, які можуть негативно вплинути на менструальний цикл, і обов'язково зверніться до лікаря, якщо помітили щось недобре.

1. Надмірні фізичні навантаження

Как чрезмерные физические нагрузки влияют на менструальный цикл?

А Ви знаєте, що у жінок, які бігають на марафонську дистанцію, часто збивається цикл? І це не міф: інтенсивні фізичні вправи в поєднанні з невеликою кількістю жирової тканини негативно відбиваються на стані здоров'я. Це стрес для організму, через який мозок припиняє вироблення статевих гормонів. Дослідження показали, що в 50% випадків менструальний цикл жінок, що займаються спортом, незначно порушений. Якщо місячні почалися за кілька днів до запланованої дати, не варто турбуватися. Але при серйозних порушеннях циклу (наприклад, відсутність менструації упродовж 3 місяців) слід звернутися до лікаря. Цей стан називається аменорея, і вона може протягом довгого часу негативно позначатися на щільності кісткової тканини, що сприяє розвитку інших патологій.

2. Зайва вага

Как избыточный вес влияет на менструальный цикл?

На жаль, зайві кілограми відбиваються не тільки на фігурі. Надлишок жирової тканини тягне за собою підвищення рівня естрогену, що спричиняє порушенню овуляції (овуляція - це вихід дозрілої яйцеклітини з яєчника). Тим часом шар ендометрія продовжує потовщуватись. У повних жінок менструація, як правило, протікає важко, місячні бувають нерегулярними, більш тривалими та інтенсивними. Якщо Ви страждаєте надмірною вагою і виявили у себе описані симптоми, доведеться не тільки запастися тампонами з високим ступенем поглинання (наприклад, o.b. ® ProComfort™ чи o.b. ® ProComfort™ NIGHT), але й постійно стежити за своїм здоров'ям. Через підвищений рівень естрогену впродовж тривалого періоду часу збільшується ризик розвитку раку тіла матки. Якщо Ви не можете скинути вагу, поговоріть зі своїм гінекологом про необхідність використання лікарських препаратів. Можливо, він запропонує прийом оральних контрацептивів, які дають змогу зробити шар ендометрія тоншим і знизити ризик розвитку раку тіла матки.

3. Занадто низька вага

Как избыточный вес влияет на менструальный цикл?

Якщо у Вас низька вага, то можна очікувати зворотну реакцію організму. В такому випадку він перестає виробляти достатню кількість естрогену. Щоб забезпечити необхідну товщину шару ендометрія і наявність регулярних менструацій, Вам необхідно підтримувати вагу в межах допустимих значень. Проте, якщо вона завжди була меншою за середню, це може не становити ніякої проблеми. Ви, найімовірніше, помітите зміни в менструальному циклі, якщо за короткий період часу дуже схудли. Якщо Ви втратили багато кілограмів, але при цьому вага знаходиться в межах норми, то організм адаптується до неї впродовж декількох місяців.

4. Прийом рецептурних препаратів

Как прием рецептурных препаратов влияет на менструальный цикл?

Будь-які ліки, у складі яких є гормони, можуть вплинути на менструальний цикл. До таких відносяться, наприклад, препарати для лікування захворювань щитовидної залози, стероїди і нейролептики (сприяють виділенню дофаміну). Необхідно пам'ятати, що дія гормонів завжди взаємопов'язана. Всі вони містяться в крові, тому навіть не дивлячись на те, що вони виділяються різними залозами, рівень одних залежить від кількості інших. Крім того, в деяких випадках рецептори різних гормонів бувають схожі, і активні речовини прийнятого препарату можуть легко їх «переплутати», наприклад, вчинивши вплив на гормон фертильності, а не щитовидної залози. Тому не панікуйте, якщо цикл збився на пару днів. При цьому якщо різниця становить тиждень або більше, то краще звернутися до лікаря.

5. Вплив пестицидів

Как пестициды влияют на менструальный цикл?

Пестициди негативно впливають на ендокринні процеси. Вони можуть призвести до їх зниження і навіть повністю заблокувати виділення гормонів, що негативно позначається на роботі залоз. Згідно з дослідженнями, у жінок, які працюють на фермах, що використовують пестициди, більш тривалий менструальний цикл. При цьому вони частіше скаржилися на виділення, що мажуть, або взагалі на відсутність місячних. Тому слід обмежити вплив пестицидів на організм і віддавати перевагу екологічно чистим продуктам харчування.

6. Відчуття втоми

Как чувство утомления влияем на менструальный цикл?

Сильні стреси також негативно відбиваються на регулярності менструального циклу. Більш того, жінки, які часто відчувають перевтому й напругу, можуть зіткнутися з проблемами зачаття. Тому намагайтеся зберігати спокій і просто насолоджуватися життям таким, яким воно є.

7. Оральні контрацептиви

Как оральные контрацептивы влияют на менструальный цикл?

Багато жінок починають приймати протизаплідні таблетки, щоб врегулювати менструальний цикл. Але для цього організму буде потрібно кілька місяців. Порушення часто виникають через те, що слизова оболонка матки поступово стоншується, і в середині циклу Ви виявите кров'янисті виділення. Поліпшення можна буде помітити після 2-3 місяців приймання протизаплідних таблеток. Якщо після цього кров'янисті виділення будуть все ще турбувати Вас, переконайтеся, що приймаєте таблетки щодня в один і той самий час. Якщо проміжок між прийомами становить понад 24 години (наприклад, зазвичай Ви п'єте таблетки о 10:00, а сьогодні згадали про них тільки о 13:00), Ви можете несподівано виявити кров'янисті виділення. Оральні контрацептиви дають змогу контролювати товщину слизової оболонки матки, але, щоб вона залишалася на тому самому рівні, їй необхідно постійне надходження гормонів. Ось чому у Вас починається менструація, коли Ви робите перерву в прийманні протизаплідних таблеток.

8. Вік

Как возраст влияет на менструальный цикл?

Можливо, Ви вважаєте, що в міру наближення менопаузи кількість менструацій поступово скоротиться. Але Вас можуть очікувати сюрпризи. Через зміни рівня гормонів в організмі менструальний цикл здатен, навпаки, стати коротшим. Коли кількість яйцеклітин в яєчниках знижується, місячні настають все рідше і рідше. Але перш ніж вони зовсім перестануть Вас турбувати, доведеться змиритися з частішою менструацією. Тому запасіться шоколадом і про всяк випадок покладіть в сумочку тампони (наприклад, o.b. ® Compact Applicator з аплікатором для гігієнічного введення).

9. Поганий сон

Как плохой сон влияет на менструальный цикл?

Недостатня кількість часу, відведеного на сон, негативно позначається на самопочутті. Крім того, така звичка може призвести до збою в менструальному циклі. Жінки, у яких ненормований робочий день (наприклад, медсестри і стюардеси), часто страждають через нерегулярні місячні. Недотримання режиму сну негативно позначається на виробленні гормонів, що відповідають за репродуктивну функцію, овуляцію і менструальний цикл. Крім того, нерегулярний сон призводить до постійних змін рівня мелатоніну, який також негативно впливає на роботу статевої системи. Тому повісьте в спальні щільні штори і вчасно лягайте спати, щоб уникнути непотрібних проблем.

10. Подорожі на далекі відстані

Как путешествия влияют на менструальный цикл?

Мозок людини виробляє мелатонін, який попереджає організм про те, що настав час для сну. Але під час поїздок на далекі відстані в місця з іншим часовим поясом цей гормон продовжує виділятися так, ніби Ви знаходитесь вдома. Щоб звикнути до нового режиму, організм пригнічує його дію. Такі зміни рівня мелатоніну можуть негативно позначитися на самопочутті. Звичайно, якщо подібні поїздки трапляються нечасто, то вони не становлять небезпеки. Але якщо вони регулярні, це може призвести до збоїв менструального циклу.