Skip to main content

Календар місячних

Менструальний календар потрібно мати кожній дівчині та жінці, у якої спостерігаються щомісячні кровотечі. Також це необхідно й дівчаткам-підліткам, адже в перший рік або два після менархе нерідко виникають збої менструального циклу. Іноді це вважається нормою, але бувають випадки, коли потрібна лікарська допомога.

Навіщо потрібно вести менструальний календар

Використовувати менструальний календар дуже зручно, якщо Ви не знаєте, як правильно стежити за циклом, а також недостатньо добре розбираєтеся у фізіологічних змінах, які щомісяця відбуваються під впливом статевих гормонів в організмі жінки. За допомогою менструального календаря можна:

 • визначити дату початку наступного періоду;
 • приблизно розрахувати дні, сприятливі для зачаття;
 • виявити збої менструального циклу;
 • зібрати важливу інформацію про місячні перед відвідуванням гінеколога.

Що потрібно позначати у менструальному календарі

Тривалість місячних

Позначайте у календарі тривалість менструального циклу: всі дні від першого дня поточних місячних і до першого дня наступних. Тривалість циклу може незначно змінюватися від місяця до місяця. Нормою вважається період 21-35 днів з початку попередньої менструації та до початку наступної.

Інтенсивність виділень

Для того щоб календар менструації був максимально інформативним, необхідно охарактеризувати виділення:

 • незначні (Вам потрібно міняти засоби гігієни 2-3 рази на день);
 • середні (Ви використовуєте новий гігієнічний засіб кожні 3-4 години);
 • інтенсивні (Вам потрібно міняти засоби гігієни раз на 1-2 години).

Настрій

Ви можете відмічати в календарі свій емоційний стан, особливо якщо він змінюється під впливом гормональних змін, що відбуваються перед менструацією або під час неї. Це дасть змогу психологічно підготуватися до початку «таких» днів та взяти під контроль свій настрій.

Як користуватися менструальним календарем при плануванні вагітності

Більшість представниць прекрасної статі, які вирішили готуватися до зачаття дитини заздалегідь, припиняють запобігати вагітності та починають ретельно стежити за своїм організмом. У цьому випадку зручно вести календар місячних, щоб не пропустити дні, максимально сприятливі для настання вагітності. Для цього також важливо знати основні фази циклу менструацій.

 • Менструальна фаза являє собою період кров'яних виділень з матки. Його тривалість може становити від 3 до 6 днів.
 • Фолікулярна фаза починається після менструальної та триває близько 14 днів після закінчення щомісячної кровотечі. У цей період відбувається оновлення слизової оболонки матки та утворення нового фолікула, в якому буде дозрівати яйцеклітина.
 • Овуляторна фаза триває близько 3 днів. В процесі неї зріла яйцеклітина виходить з яєчника в черевну порожнину жінки. Це вдалий час для запліднення.
 • Лютеїнова фаза триває в середньому 2 тижні (з овуляції та до початку критичних днів). У цей час виділяється велика кількість прогестерону жовтим тілом для імплантації заплідненої яйцеклітини. Якщо цього не відбувається, цикл починається спочатку.

Менструальний календар допоможе визначити дні, в які зачаття найбільш сприятливе. Зазначивши тривалість попередніх місячних, Ви зможете приблизно розрахувати, коли почнеться овуляторна фаза. Однак для цього важливо вести жіночий календар регулярно та уважно стежити за тривалістю циклу. Докладнішу інформацію Ви можете отримати у свого гінеколога.

Дізнатися більше про менструальний цикл