Skip to main content

Результати застосування шампуню, що містить 2% кетоконазолу, в терапії різнобарвного лишаю

Висівкоподібний (різнобарвний) лишай - одне з найпоширеніших шкірних захворювань, яке розвивається за участю ліпофільних дріжджів Malassezia Furfur (Малассезія Фурфур), відомих також як Pityrosporum Ovale (Пітіроспорум Овале), що входять до складу нормальної мікрофлори шкіри людини.

Різнобарвний лишай характерний хронічний рецидивним перебігом з утворенням на шкірі торсу або кінцівок плям округлої форми, на яких відзначається знижена або підвищена пігментація шкіри. Такі плями (макули) можуть бути білого, рожевого, червоного або коричневого кольору.

Передумови аналізу ефективності кетоконазолу

Дослідження, проведені in vitro та in vivo, дали змогу підтвердити, що кетоканазол - похідне імідазолу - показує результат при лікуванні інфекцій, обумовлених Malassezia spp.

У ряді досліджень in vitro встановлено, що серед азольних похідних кетоконазол є одним з найсильніших інгібіторів M. Furfur. Зниження проявів висівкоподібного лишаю у людини при лікуванні оральним кетоконазолом було доведено під час клінічних досліджень, що проводилися з 1980 р.

Оскільки висівкоподібний лишай характерний великими ураженнями на різних ділянках шкіри тіла, було припущено, що застосування на цих ділянках шампуню, що містить кетоконазол, може стати альтернативою оральним препаратам кетоконазолу. Припущення ґрунтувалося на тому, що кетоконазол в шампуні зможе пригнічувати ріст M. Furfur, впливаючи безпосередньо на осередки ураження.

Пацієнти і варіанти лікування

У дослідженні взяли участь 322 пацієнта. 108-ми пацієнтам, відібраним випадковим чином, було призначено одноденне лікування шампунем з вмістом 2% кетоконазолу і дводенне лікування шампунем плацебо (група з 1-денним застосуванням кетоконазолу).

Другій групі - 107-ми пацієнтам - було призначено триденне лікування шампунем, що містить 2% кетоконазолу (група з 3-денним застосуванням кетоконазолу).

Третя група у складі 107 осіб пройшла триденне лікування шампунем плацебо (група плацебо).

Результати дослідження

За результатами проведеного дослідження було встановлено, що одноденна і триденна схема з застосуванням шампуню з 2% кетоконазолу була результативною у лікуванні висівкоподібного лишаю.

Через тиждень після лікування (на 10-й день) стали очевидними відмінності між лікуванням за допомогою шампуню плацебо і шампуню, що містить кетоконазол.

У першій точці оцінювання пацієнтів з загальними початковими оціночними балами показник «вилікувано» був значно вищим у тих, хто застосовував кетоконазол.

На третьому, останньому етапі оцінювання (31-й день) зниження проявів лущення, свербіння, порушень пігментації і почервоніння шкіри було відзначено у значної кількості пацієнтів, які отримували кетоконазол, в порівнянні з «групою плацебо».

Також «група плацебо» показала меншу результативність лікування в порівнянні з 1-денною групою. Показники зменшення гіперпігментації були значно вищими у учасників дослідження, які отримували кетоконазол.

Під час цього багатоцентрового рандомізованого подвійного сліпого плацебо-контрольованого клінічного дослідження встановлено: короткострокове (тобто 1-денне або 3-денне) використання шампуню з вмістом 2% кетоконазолу показує високий результат у зниженні проявів висівкоподібного лишаю. Дві схеми лікування кетоконазолом можна порівняти за результативністю.

Джерело:
Стаття «Застосування шампуню, що містить 2% кетоконазолу, в лікуванні різнобарвного лишаю: Багатоцентрове рандомізоване подвійне сліпе плацебо-контрольоване клінічне випробування». Девід С. Ланге, Генрі М. Річардс, Йозеф Гуарньєрі та ін.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.