Skip to main content

Азбестовий лишай: етіологія, патогенез і терапія

Азбестовий лишай є важкою формою себорейного дерматиту (СД) - хронічного запального захворювання шкіри голови (рідше - тіла), збудником якого найчастіше служать дріжджоподібні гриби роду Malassezia.

Також цей стан може спостерігатися на тлі псоріазу, стрептококової інфекції, травми шкірного покриву та інших патогенетичних чинників. Азбестовий лишай частіше виникає у дітей і молодих людей.

Діагностика

Клінічна картина

На одній, а іноді на кількох ділянках шкіри волосистої частини голови (в основному, в тім'яній зоні) спостерігаються осередки лущення різної форми і обрисів, на яких утворюються білувато-жовті (або сіруваті) сухі лусочки, схожі на волокна азбесту. Внаслідок скупчення, потовщення, склеювання між собою, вони формують «чохли», що важко знімаються та щільно прилягають до шкіри і склеюють волосся в пасма. Шкіра під лусочками - суха, слабо гіперемована. Волосся також сухе, стоншене, ламке, позбавлене блиску і ніби притрушене пудрою, в місцях лущення може випадати. Помітна локалізація азбестового лишаю, свербіння і печіння шкіри спричиняють у хворих психологічний дискомфорт, часто призводять до соціальної дезадаптації та психосоматичних розладів.

Діагностика

При встановленні діагнозу «азбестовий лишай» слід виключити ймовірність мікроспорії та псоріазу волосистої частини голови.

Терапія

При виявленні у людини патогенного грибка проводять комплексне лікування азбестового лишаю, в основі якого лежить протигрибковий вплив. До препаратів вибору серед протигрибкових засобів відносяться азоли, найбільш вивченим з яких є кетоконазол. Ця речовина пригнічує ріст патогенних мікроорганізмів навіть в малій концентрації (в 25-30 разів меншій, ніж інші протигрибкові ліки, що застосовуються при лікуванні себореї ). Крім антигрибковой активності кетоконазол має протизапальні властивості.

Разом з протигрибковим лікуванням призначають вітамінотерапію, зняття запалення за допомогою 3-5%-ної сірчано-дігтярної або 2%-ної сірчано-саліцилової мазі. В якості профілактики рекомендується ретельна гігієна шкіри голови.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.