Skip to main content

Різнобарвний лишай

Дріжджоподібний грибок, що провокує розвиток різнобарвного лишаю, може бути присутнім на шкірі будь-якої людини, однак тільки в разі послаблення захисних сил організму він проявляє свої агресивні властивості.

Різнобарвний лишай - грибкове захворювання, яке відноситься до дерматомікозів і являє собою ураження рогового шару епідермісу. Через прояви цього захворювання виникають естетичні проблеми, знижується якість життя людини, тому необхідно використання спеціальних засобів для його лікування.

Історія відкриття і дослідження різнобарвного лишаю

Різнобарвний лишай на тілі був вперше описаний Г. Робіном у 1853 році. Він виявив у шкірних лусочках хворого дріжджовий грибок, який назвав Microsporum Furfur (Мікроспорум Фурфур).

Для того щоб відрізняти цей мікроорганізм від роду Microsporum (дерматофітів), в 1889 році доктор Байон запропонував іншу назву гриба – Malassezia Furfur (Малассезія Фурфур). Рід був названий на честь ботаніка Л. Малассе з Франції, який описав овальні та круглі клітини, що брунькуються у роговому шарі шкіри. Проблема патогенезу захворювання залишається актуальною донині. Існують різні причини різнобарвного лишаю.

Фактори ризику

Кліматичні умови

Підвищена вологість повітря, жаркий клімат сприяють виникненню лишаю на тілі людини і частим загостренням хвороби.

Вік і стать

Як правило, різнобарвний лишай і лупу можна зустріти у молодих людей, підлітків і пацієнтів зрілого віку. Найбільшому ризику піддаються особи чоловічої статі.

Спадкова схильність

Відомі сімейні форми захворювання.

Особливості шкіри

Підвищення відділення шкірного сала і зміна його хімічного складу в період гормональної перебудови провокують розвиток хвороби.

Підвищена пітливість

Згідно зі статистикою, у більшості хворих спостерігається підвищена пітливість, причинами якої є вегето-судинні розлади, тривале приймання жарознижувальних препаратів, носіння занадто теплого одягу, часті заняття спортом, надмірні фізичні навантаження та ін.

Ослаблення імунітету

Організм, ослаблений дієтами, хворобами, стресами, авітамінозом, схильний до активації грибкової флори.

Порушення гормонального фону

Тривале приймання протизаплідних гормональних засобів збільшує ризик виникнення симптомів.

Супутні захворювання

До специфічних причин виникнення різнобарвного лишаю відносять новоутворення, туберкульоз, СНІД, цукровий діабет, системні патології, невротичні та травні розлади, хронічні хвороби нирок, легень, хронічний тонзиліт, вегетосудинну дистонію.

Механізм розвитку різнобарвного лишаю

Під впливом провокуючих чинників відбувається активізація життєдіяльності дріжджового грибка, що є збудником різнобарвного лишаю. Мікроорганізм активно розмножується в устях сально-волосяних фолікулів, утворюючи на ураженій ділянці цілі колонії, що мають вигляд крихітних жовто-бурих точок. Через грибок порушується вироблення меланіну, який відповідає за колір шкіри в осередках ураження. Це призводить до зміни кольору і виникнення плям на тілі людини. Різнобарвний лишай є умовно заразним захворюванням.

Дослідження для встановлення діагнозу різнобарвного лишаю

  • Дерматологічний огляд, виявлення типових ознак захворювання.
  • Виявлення дрібнопластинчатого лущення плям при пошкрябуванні (симптом Беньє).
  • Проба Бальцера (змазування плям і ділянок здорової шкіри 5%-м йодним розчином) На уражених осередках спостерігається більш інтенсивне забарвлення.
  • Огляд шкірних покривів під лампою Вуда з виявленням бурого або жовтого світіння на уражених ділянках.
  • Мікроскопічне дослідження лусочок із зіскобу на наявність дріжджових грибів.
  • Виявлення супутніх захворювань (туберкульозу, цукрового діабету, системних патологій, новоутворень, СНІДу), що знижують імунітет і провокують виникнення лишаю.

Клінічна картина при різнобарвному лишаї

Місцем первинної локалізації грибка є устя сально-волосяних фолікулів. Саме тут відбувається його розмноження і утворення колоній у вигляді жовтувато-бурих точок. За рахунок периферичного росту початкові елементи перетворюються в різко окреслені округлі плями діаметром до 1 см. Зливаючись, вони утворюють великі осередки розміром більше долоні, з характерними фестончастими обрисами.

По периферії розсіюються ізольовані плями. Як правило, жовтуваті висипання мають різну кольорову насиченість. Забарвлення може варіюватися від кремового до темно-бурого. Уражена шкіра тіла людини покрита висівкоподібними лусочками, що виникли внаслідок розпушення грибком рогового шару епідермісу. Місцями найбільш частої локалізації є спина, груди, пахвові ямки. Звідти лишай поширюється на бічні поверхні тулуба, плечі, живіт. Рідше зустрічається різнобарвний лишай на обличчі, руках, шиї, ногах, статевих органах, волосистій частині голови; стопи і кисті не уражуються.

Лікування різнобарвного лишаю

Як лікувати різнобарвний лишай: сучасні методи терапії.

Грибкове ураження шкіри є наслідком трансформації сапрофіта в патогенну форму, що виникає при наявності несприятливих умов. Тому в першу чергу необхідно виявити провокувальні чинники і виключити їх. Схема лікування різнобарвного лишаю у людини залежить від локалізації та розміру уражених ділянок тіла. У сучасній терапевтичній практиці найчастіше застосовують місцеві протигрибкові засоби з діючими речовинами із групи азолів.

Пацієнтам з поширеною формою захворювання, що не реагує на місцеву терапію, а також при наявності частих рецидивів призначають системне лікування - курси протигрибкових препаратів. Для накопичення терапевтично значимої концентрації ліків у шкірі протягом 12 годин після місцевого лікування рекомендується утримуватися від купання. Відповідаючи на питання, як позбутися різнобарвного лишаю надовго, деякі фахівці рекомендують щодня міняти не тільки білизну, але й одяг.

Препарати для лікування різнобарвного лишаю

Захворювання уражує роговий шар епідермісу. Тому, щоб вилікувати різнобарвний лишай, необхідно використовувати зовнішні засоби. За типом діючої речовини вони поділяються на такі групи:

  • фунгіцидні;
  • кератолітичні;
  • засоби з цинку пірітіонату;
  • комбіновані.

Досить дієвим препаратом від різнобарвного лишаю є крем НІЗОРАЛ®, до складу якого входить кетоконазол (2%) - компонент, що має мікостатичну або фунгіцидну активність. Дія цієї речовини сприяє усуненню свербежу, спричиненого дерматофітами, дріжджами і дріжджовими грибками Pityrosporum sp. Лікувати різнобарвний лишай необхідно протягом періоду, призначеного лікарем.

Заходи профілактики

Щоб запобігти повторному розвитку захворювання після проведеного курсу лікування протигрибковими препаратами, необхідно ретельно дотримуватися основних правил особистої гігієни. Для знезараження натільної білизни та постільних речей слід проводити їх дезінфекцію. Людям, що страждають різнобарвним лишаєм, показане носіння одягу з натуральних, переважно бавовняних тканин. Пацієнтам, які схильні до грибкових уражень шкіри і страждають гіпергідрозом (підвищеним потовиділенням), у жарку погоду рекомендується протирати шкіру слабким розчином саліцилового спирту або підкисленою водою. Також, щоб вилікувати хворобу, слід постійно зміцнювати імунітет, раціонально харчуватися, регулярно загартовуватися, по можливості позбутися стресів і надмірних фізичних навантажень..

Застосування засобів НІЗОРАЛ® при різнобарвному лишаї

При лікуванні різнобарвного лишаю шампунь НІЗОРАЛ®  наносять на уражені ділянки на 3-5 хвилин, потім змивають водою. Процедуру потрібно повторювати один раз у день протягом п'яти днів.

Крем НІЗОРАЛ®–це засіб від різнобарвного лишаю, який повертає здоров'я шкірі при використанні 1-2 рази на день. Крем наносять на уражену ділянку тіла і безпосередньо прилеглу область протягом двох-трьох тижнів.

Важливо, щоб лікування різнобарвного лишаю у людини тривало протягом значного проміжку часу - як мінімум протягом декількох днів після зникнення симптомів різнобарвного лишаю. Якщо після чотирьох тижнів лікування не спостерігається терапевтичний ефект, лікувальну тактику необхідно переглянути. Крім прийняття ліків від різнобарвного лишаю для контролю джерел реінфекції та інфекції слід неухильно дотримуватися загальних гігієнічних вимог.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.