Skip to main content

Жирна форма себорейного дерматиту (себорея)

Жирна форма себорейного дерматиту (жирна лупа) - один із проявів дерматиту волосистої частини голови, при якому біля коріння волосся з'являються лусочки рогового шару, що відшарувався, насичені секретом сальних залоз.

Наявність у волоссі жирних, злиплих пластівців брудно-жовтого або сірого кольору, які можуть бути помітні вже через добу після миття волосся, повинна насторожити: це означає, що в шкірі відбулися зміни, які потребують лікування.

Причини появи лупи

Відповідальність за появу жирної форми себорейного дерматиту (жирної лупи) несуть дріжджоподібні гриби Pityrosporum ovale, що мешкають на поверхні шкіри більшості здорових людей. При нормальній діяльності сальних залоз виробляється секрет з бактерицидною властивістю. Це природний механізм, який стримує кількість і розмноження грибів у межах норми, коли ці мікроорганізми не виявляють свого патогенного впливу. Але в тих випадках, коли робота сальних залоз порушена і шкірне сало виділяється в надлишку, відбувається активне зростання колоній грибів і трансформація їх у патогенну форму. Однією з супутніх причин є те, що жирні кислоти, що входять до складу шкірного сала, - це основна поживна речовина для Pityrosporum ovale. А зміна хімічного складу шкірного сала, зниження його бактерицидних властивостей призводить до неконтрольованого розмноження грибів. В результаті розпушується роговий шар шкіри, спричиняючи утворення лупи і порушуючи нормальний цикл ділення клітин. Починається їх нерівномірний ріст, потовщення рогового шару шкіри і його надмірне лущення, з'являється лупа. Посилена діяльність сальних залоз і надлишкове виділення шкірного сала - причина, через яку лусочки лупи злипаються і набувають вигляду жирних пластівців.

Фактори появи жирної форми себорейного дерматиту (себореї)

Серед основних чинників, що сприяють порушенню роботи сальних залоз і утворенню лупи, можна перерахувати такі:

  • гормональні зміни в організмі (пубертатний період, вагітність, захворювання ендокринної системи);
  • захворювання шлунково-кишкового тракту;
  • надлишок жирної їжі в раціоні;
  • порушення терморегуляції шкіри голови (часте і тривале носіння головних уборів, перук та ін.).

Можливі наслідки

Незважаючи на те, що лупа здається проблемою суто естетичного характеру, залишена без лікування, вона здатна стати причиною таких ускладнень:

  • випадання волосся;
  • фурункули і абсцеси, що виникають на тлі закупорки проток сальних залоз;
  • повне облисіння (так звана себорейна алопеція) - стан, спричинений стійким порушенням хімічного складу шкірного сала і структурними змінами у шкірі волосистої частини голови.

Методи лікування

При лікуванні жирної форми себорейного дерматиту (жирної лупи) велике значення має відновлення нормальної мікрофлори шкіри голови, що стає можливим тільки за умови усунення грибкового ураження.

Діючою речовиною шампуню НІЗОРАЛ® є кетоконазол, який має протигрибковий ефект. Сприяючи усуненню самої причини жирної форми себорейного дерматиту, НІЗОРАЛ® дає змогу протягом 2-4 тижнів знизити активність Pityrosporum ovale, нормалізувати мікрофлору волосистої частини голови, допомагаючи таким чином позбутися лупи.

Заходи профілактики

Одним з основних засобів, здатних запобігти повторному виникненню жирної форми себорейного дерматиту (жирної лупи), є профілактичне застосування протигрибкових засобів. Рекомендована частота використання шампуню НІЗОРАЛ®, що містить 2% кетоконазолу, - 1 раз у 2 тижні. Така схема профілактики дає змогу знизити ризик повторного утворення жирної себореї, запобігає розвитку ускладнень себорейного дерматиту..

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.