Skip to main content

Себорея волосистої частини голови

Себорея шкіри голови - це хронічне захворювання, що входить у велику групу дерматопатологій, пов'язаних з порушенням роботи сальних залоз.

Що таке себорея

Термін «себорея» у перекладі з латинської дослівно означає «салотеча», тобто надлишкове виділення шкірного сала. Подібний розлад пов'язаний зі зміною секреторної функції сальних залоз і хімічного складу секрету, який вони виділяють.

Порушення діяльності сальних залоз, що приводить до розвитку себореї волосистої частини голови, - це патологічний стан, найчастіше зумовлений гормональним дисбалансом. При порушеній секреції шкірних жирів пригнічуються бактерицидні властивості сального секрету.

Причини себореї шкіри голови

Під час численних клініко-лабораторних досліджень було встановлено, що головну роль у розвитку себореї волосистої частини голови і виникненні лупи відіграють дріжджові грибки Pityrosporum, які є постійними мешканцями здорових шкірних покривів людини. Протягом усього життя ці мікроорганізми паразитують на шкірі, живлячись продуктом секреції сальних залоз. Однак при несприятливих для організму умовах захисна функція шкіри порушується і втрачається контроль над зростанням умовно-патогенної мікрофлори. Як наслідок, вона починає активізуватися і посилено розмножуватися, стаючи причиною себореї.

Фактори розвитку себореї

Вік понад 30 років

Суха лупа (себорея) частіше виникає у людей середнього віку (від 30 до 55 років). У цьому випадку захворювання є наслідком ослаблення імунітету і системних порушень у роботі організму.

Чоловіча стать

Себорея шкіри голови рідше спостерігається у жінок і частіше - у чоловіків. Таким чином, видно взаємозв'язок між появою лупи і підвищеним рівнем андрогенів (чоловічих статевих гормонів). Крім того, у чоловіків у шкірі голови знаходиться більше сальних залоз, а значить, виділяється більше поживних речовин, необхідних для живлення дріжджових грибків, що викликають жирну себорею.

Жирна шкіра та / або волосся

Підвищена жирність шкіри сприяє розвитку жирної себореї шкіри голови. Посилена продукція шкірного сала спричиняє ріст грибних колоній Malassezia, що є одними з представників резидентної (фізіологічної) мікрофлори.

Нервовий стрес.

Себорея волосся може загострюватися при психоемоційних навантаженнях. Відомо, що хворі з різними патологіями центральної нервової системи у тій чи іншій мірі схильні до захворювань шкіри та волосся.

Неправильний догляд за волоссям

Появі лупи сприяє часте використання лужних миючих засобів для волосся. Нерегулярне миття волосся також може погіршити перебіг себорейного дерматиту.

Додаткові фактори ризику:

 • ендокринні порушення;
 • генетична схильність;
 • порушення у роботі травного тракту;
 • імунодефіцитні стани;
 • нестача вітамінів;
 • помилки у харчуванні;
 • метаболічні порушення і хронічні патології внутрішніх органів та інші причини.

Для того щоб з'ясувати, що саме спровокувало виникнення лупи, потрібна консультація трихолога.

Види себорейного дерматиту волосистої частини голови

У клінічній практиці себорея волосистої частини голови класифікується на 3 типи:

 • жирна (густа і рідка форми);
 • суха;
 • змішана.

Жирна себорея

Причини жирної себореї

Крім основних причин, описаних у факторах ризику себореї шкіри голови, слід зазначити, що жирна себорея часто утворюється в пубертатний (підлітковий) період. У цей час через порушення рівноваги між рівнем чоловічих і жіночих статевих гормонів секретується найбільша кількість шкірного сала.

Через підвищення концентрації андрогенів у крові змінюється склад секрету сальних залоз, посилюється відділення шкірного сала, знижуються його бактерицидні властивості. Подібний стан є причиною активізації дріжджоподібного грибка Pityrosporum ovale, який є постійним мешканцем шкірних покривів волосистої частини голови. Його посилене розмноження призводить до закупорки сальних залоз і розвитку сильного свербежу шкіри, а також створює сприятливі умови для розмноження хвороботворних мікроорганізмів, що провокують виникнення гнійничкових захворювань шкіри - частих супутників жирної себореї.

Густа форма жирної себореї

При жирній себореї шкіра голови ущільнюється і стає менш еластичною, а волосся - більш грубим і жорстким. Відзначається сильне розширення усть сальних залоз, шкірні покриви набувають сірувато-бурого відтінку. У пацієнтів, які страждають цією формою захворювання, секрет сальних залоз і клітини епідермісу, що відлущуються, утворюють жирну густу лупу, що закупорює вивідні залозисті протоки і прилипає до волосся.

При стисненні розширеного устя волосяного фолікула, в яке виходить протока сальної залози, спостерігається виділення густого в'язкого секрету. Іноді внаслідок закупорки залозистого каналу на поверхні шкіри формується епідермальна кіста (атерома), заповнена пастоподібної масою.

Дуже часто при жирній себореї атероми запалюються, що призводить до їх нагноєння. При цьому може відзначатися підвищення загальної температури тіла, гіперемія шкірних покривів в ураженій області, болючість і набряклість. Після розтину осередку запалення і виділення гною на його місці формується рубець.

Густа форма жирної себореї найчастіше розвивається у осіб чоловічої статі в підлітковому віці, а до 25-28 років її симптоми поступово стихають. У більшості випадків вона не призводить до випадання волосся на голові і не стає причиною облисіння.

Ускладнення. При відсутності адекватного лікування густа форма жирної себореї голови може стати причиною розвитку фурункульозу та інших гнійничкових захворювань, спровокованих різними хвороботворними мікроорганізмами.

Рідка форма жирної себореї

При рідкій формі жирної себореї волосся пацієнта набуває характерного нездорового блиску, стає сальним і здається постійно вологим. Буквально протягом дня після миття голови воно починає склеюватися в пасма, вкриваючись щільним шаром жирної жовтуватої лупи, що легко зіскоблюється. Часто хворі скаржаться на сильний свербіж шкіри голови, також може спостерігатися посилене випадіння волосся. У важких формах рідка форма жирної себореї призводить до істотного порідіння волосся і навіть повного облисіння. Разом з тим при розвитку рідкої форми жирної себореї на шкірі голови часто виникають округлі точкові утворення білого кольору (сальні кісти).

Ускладнення. При відсутності адекватного лікування рідка себорея волосистої частини голови може стати причиною виникнення різних гнійничкових захворювань шкіри, фурункульозу, абсцесів, які підривають фолікулітів шиї та ураження волосяних фолікулів (імпетиго), а також призвести до повної втрати волосся.

Суха себорея

Суха себорея шкіри голови - це патологія, що характеризується порушенням вироблення та візуальною нестачею шкірного сала. Насправді, при розвитку цієї форми захворювання сальні залози продовжують продукувати шкірний жир, однак консистенція цієї маслянистої речовини стає більш в'язкою, що ускладнює його виділення із залозистих протоків.

Симптоми сухої себореї

Лупа. Себорейний дерматит вражає шкіру волосистої частини голови, спричиняючи лущення (лупу). Під час цієї формі себореї на волоссі добре помітні лусочки епідермісу, колір яких може бути білим, сріблястим або жовтуватим. У деяких випадках ороговілі часточки легко відшаровуються та обсипаються, в інших - залишаються на шкірі. При нечастому митті голови себорея здатна прогресувати, провокуючи рясне лущення.

Свербіж. При виникненні лупи людину може турбувати сильний свербіж, що призводить до розчісування ураженої області. Результатом стає почервоніння та запалення травмованих зон. Все це ускладнює перебіг захворювання, а також призводить до випадання волосся.

Погіршення стану волосся. Шар лупи, що утворюється на голові при себореї, перешкоджає нормальному живленню волосяних цибулин. Це призводить до того, що волосся стає сухим і ламким.

Причини сухої себореї

Основну роль у розвитку сухої себореї шкіри голови відіграють дріжджоподібні гриби Malassezia Furfur/Pityrosporum Ovale, які є постійними мешканцями шкірних покривів. Ці мікроорганізми використовують задля забезпечення своєї життєдіяльності секрет сальних залоз. Якщо при несприятливих умовах бар'єрна функція шкіри порушується, кількість грибів збільшується в кілька разів. Тоді як в нормі мікрофлора волосистої частини голови включає від 30 до 50 % Malassezia Furfur/Pityrosporum Ovale, у людей, які страждають лупою, цей показник досягає 75%, а у важких випадках - і 90%..

Можливі наслідки сухої себореї

При себорейному дерматиті відбуваються морфологічні зміни шкірного покриву волосистої частини голови, що чинять негативний вплив на загальний стан волосся. Воно стоншується, втрачає еластичність і природний блиск, стає крихким. Важкі форми сухої лупи можуть призвести до випадання волосся. Інтенсивний свербіж і печіння, які нерідко супроводжують суху себорею шкіри голови, спричиняють фізичний і психологічний дискомфорт. Поява лупи нерідко спричиняє глибокі емоційні переживання, що тільки посилюють цю проблему (аж до розвитку депресії і психосоматичних розладів).

Змішана себорея

При змішаній себореї шкіра в середній частині обличчя (зони чола, носа, підборіддя) жирна, а на щоках - суха; в лобовій і тім'яній областях саловиділення різко посилене, а на решті поверхні голови воно помірно виражене або знижене. Можлива наявність змішаних форм жирної себореї: на обличчі виражені ознаки рідкої, а на волосистій частині голови - густої жирної форми.

Також в клінічній практиці нерідко зустрічається змішана форма себореї, при якій у пацієнтів спостерігається посилене саловиділення в тім'яній і лобовій волосяній частині голови, а на інших ділянках відмічається знижена або помірна секреція шкірного жиру. Іноді характерні симптоми себореї можна виявити на обличчі (в області носогубного трикутника, на лобі і на підборідді спостерігаються ознаки жирної, а на шкірі щік - сухої себореї).

Профілактика себореї

Дотримання правил особистої гігієни

Для того щоб уникнути виникнення цього порушення, слід суворо дотримуватися гігієнічних правил, регулярно мити волосся і доглядати за шкірою тіла та обличчя, використовуючи для цього спеціальні засоби. Косметика, призначена для очищення і дезодорування шкіри і волосся, має підбиратися з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей будови шкіри.

Ведення здорового способу життя

Дуже важливими профілактичними критеріями є дотримання правильного режиму дня, якісний сон, повноцінне харчування, а також корисні для здоров'я регулярні фізичні навантаження. Людям, що страждають жирною або сухою себореєю волосистої частини голови, рекомендовано помірне перебування на сонці та регулярні тривалі прогулянки на свіжому повітрі.

Постійне зміцнення імунних сил організму

Дуже важливим моментом є усунення патологій, що супроводжують себорею (захворювань травних органів, авітамінозів, інфекційних хвороб, ендокринних порушень та ін.). В обов'язковому порядку слід боротися з запорами, а також своєчасно виявляти й усувати локальні осередки запалення (карієс, хронічний тонзиліт, апендицит, синусит та ін.).

Захист від стресів

Щоб уникнути появи лупи необхідно по можливості уникати стресів або намагатися не занадто бурхливо реагувати на різні життєві ситуації. Адже саме постійне нервове напруження, що чинить негативний вплив на весь організм в цілому, призводить до виникнення різних захворювань і гормональних розладів.

Збалансоване харчування

Під час лікування і для профілактики рекомендується виключити з харчового раціону жирні, гострі, солоні та консервовані страви, а також борошняні вироби і солодощі (джерела вуглеводів). Для зміцнення волосся корисні свіжі овочі, фрукти, кисломолочні продукти та інша їжа, багата вітамінами і клітковиною.

Приймання вітамінів і мінералів

З метою профілактики себореї можна вживати препарати, що містять цинк, мідь і сірку, а також засоби на основі пивних дріжджів. Для попередження лупи організм повинен отримувати достатню кількість вітамінів груп А, В, D і Е.

Регулярний догляд за шкірою голови

Щоб запобігти повторній появі себореї на голові, необхідно регулярно мити волосся, використовуючи лікувальні засоби за профілактичною схемою. Наприклад, шампунь для лікування себореї і лупи НІЗОРАЛ® на основі кетоконазолу можна застосовувати один раз у 7 або 14 днів. Ознайомтеся з інструкцією, щоб дізнатися більше про схему використання шампуню для волосся в лікувальних і профілактичних цілях.

Лікування себореї

У зв'язку з тим, що себорея є багатофакторним захворюванням, вибір терапевтичної тактики буде залежати від її причини, форми і ступеня розвитку. Зрозуміло, займатися цим питанням повинен досвідчений фахівець, який після необхідного діагностичного обстеження дасть грамотні рекомендації щодо подальшого лікування шкіри і волосся.

Методи лікування сухої себореї

Якщо у людини діагностується суха себорея волосистої частини голови, лікування повинно проводитися в комплексі, що включає в себе низку терапевтичних методик.

 1. Протигрибкова терапія. Основною причиною виникнення сухої себореї шкіри голови, як і інших її форм, є активізація і надмірне розмноження дріжджового грибка Pityrosporum ovale, який є постійним мешканцем шкірних покривів волосистої частини голови. В нормі він не заподіює людині жодних проблем, однак при порушенні нормального складу шкірного жиру знижуються захисні властивості шкіри, через що збудник починає безконтрольно розмножуватися і, проникаючи у верхній шар епідермісу, провокує його зроговіння і надмірне відлущування (лупу). Тому нині основним методом лікування сухої себореї голови є специфічна терапія, спрямована на придушення діяльності грибка. Для цього призначають протигрибкові препарати як для місцевого, так і для внутрішнього застосування. Для місцевого використання призначені спеціальні шампуні для лікування себореї та інші засоби для волосся від лупи, що мають високу протисеборейну, протизапальну і антимікотичну активність.
 2. Лікування супутніх захворювань. Паралельно з антимікотиками пацієнтові призначають засоби, спрямовані на відновлення функції вегетативної нервової системи, проводять лікування супутніх захворювань.
 3. Для поліпшення стану шкірних покривів голови і волосся рекомендується тривале використання вітамінних комплексів з пивними дріжджами, вітамінів А, В, D, Е і метилметіоніну (вітаміну U), а також лікування препаратами сірки й цинку.
 4. При запущених формах сухої себореї шкіри голови показане застосування препаратів, що мають кератолітичну дію та антибактеріальних лікарських засобів, до складу яких входить цинк.
 5. Для покращення мікроциркуляції крові призначають фізіотерапевтичні процедури - дарсонвалізація, озонотерапія, мезотерапія та кріомасаж голови. 6. Важливою складовою лікування сухої себореї шкіри голови є дієта, яка передбачає обмеження споживання насичених тугоплавких жирів, рафінованих вуглеводів, екстрактивних речовин і кухонної солі. В харчовий раціон пацієнта обов'язково повинні входити кисломолочні продукти, вітаміни і багаті клітковиною продукти рослинного походження.
 6. В особливо важких випадках при лікуванні сухої себореї призначають гормональні препарати.

Методи лікування жирної себореї

Лікування жирної себореї голови і волосся повинне проводитися комплексно. Перш за все слід усунути причину, яка спровокувала розвиток патологічного стану. Для цього, можливо, буде потрібна нормалізація гормонального фону і покращення роботи шлунково-кишкового тракту.

При розвитку жирної себореї волосистої частини голови пацієнтам призначають місцеві препарати у вигляді лікувальних шампунів / кремів з протигрибковими діючими речовинами. Одним з таких засобів є НІЗОРАЛspan class="sup-reg">® шампунь з концентрацією кетоконазолу 2%. При його використанні зменшується свербіж і знижується кількість лупи. Дієвість цього засобу доведена лабораторними і клінічними дослідженнями *.

Паралельно в якості лікарських засобів використовують:

 • препарати, що мають кератолітичну (відлущувальну) дію, виготовлені на основі спиртових розчинів сірки або саліцилової кислоти;
 • миючі засоби для волосся, виготовлені на основі рослинних екстрактів, які допомагають боротися з лупою (березового дьогтю, олії чайного дерева та ін.).

Крім місцевого лікування при жирній себореї шкіри голови проводять неспецифічну терапію, спрямовану на зміцнення імунітету. Також для посилення ефективності лікування себореї шкіри голови пацієнтам рекомендується переглянути свій раціон, знизивши споживання твердих жирів і вуглеводів і збільшивши кількість рослинної, багатої на клітковину їжі.

Фізіотерапевтичне лікування жирної себореї передбачає використання апаратних методик, які чинять біостимулюючий вплив на волосяні цибулини, нормалізують обмінні процеси в тканинах, знімають подразнення і свербіж шкіри та стабілізують роботу сальних залоз.

Дія шампуню НІЗОРАЛ® при лікуванні будь-яких форм себореї

Шампунь НІЗОРАЛ® – це лікарський засіб, рекомендований до використання при лікуванні всіх форм себорейного дерматиту і різнобарвного лишаю. До його складу входить кетоконазол - активно діюча речовина, що має протигрибкову активність.

Курс лікування шампунем НІЗОРАЛ® становить 2-4 тижні регулярного застосування. Він допомагає усунути свербіж, знизити кількість лупи і надати волоссю здоровий вигляд.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.