Skip to main content

Лікування себорейного дерматиту (себореї) волосистої частини голови

Себорейний дерматит (себорея) волосистої частини голови - це дерматологічне захворювання, пов'язане з порушенням роботи сальних залоз, що входять до складу сально-волосяного фолікула.

Розвиток патологічного процесу відбувається через зміну інтенсивності продукції та хімічного складу шкірного сала.

Причини себорейного дерматиту

Спровокувати розвиток захворювання можуть генетичні фактори, гормональні та обмінні порушення, ослаблення імунітету організму, стреси, а також інші негативні зовнішні фактори. Однак головну роль у патогенезі себорейного дерматиту волосистої частини голови відіграють дріжджоподібні ліпофільні гриби Pityrosporum ovale. Ці мікроорганізми відносяться до умовно-патогенної мікрофлори. Вони мешкають у роговому шарі шкіри, на ділянках з підвищеною активністю сальних залоз, використовуючи для своєї життєдіяльності вироблений ними секрет.

При порушенні бар'єрної та секреторної функцій шкіри організм втрачає здатність контролювати зростання грибкової мікрофлори. Як наслідок, Pityrosporum ovale активізуються і починають посилено розмножуватися, спричиняючи підвищене лущення шкірного покриву волосистої частини голови і призводячи до розвитку себореї.

Форми себорейного дерматиту

За характером клінічних проявів себорейний дерматит шкіри голови поділяється на 3 форми.

Жирна себорея

Розвивається на тлі посиленої роботи сальних залоз і підвищеної продукції шкірного сала. Однією з найбільш характерних ознак захворювання є рясна лупа. Під впливом суміші різних жирів, що виділяється, ороговілі лусочки, що відшарувалися, злипаються у більші пластівці, що прикріплюються до основи волосся. Окрім наявності великої лускатої лупи у пацієнтів спостерігається надмірна жирність волосся, може проявлятися витончення, порідіння і випадання волосся.

Суха себорея

Характеризується зниженням продукції шкірного сала. Як наслідок, розвивається лущення шкіри - з'являється лупа. При розвитку захворювання відзначається надмірна сухість, ламкість і розшарування кінчиків волосся. Нерідко у пацієнтів, які страждають сухою формою себорейного дерматиту, після миття голови виникає відчуття стягнутості шкіри, на уражених ділянках з'являються червонувато-рожеві плями, вкриті величезною кількістю дрібних лусочок, розвивається сильний свербіж.

Змішана форма

Вона поєднує в собі симптоми сухої і жирної себореї, що виникають на різних ділянках волосистої частини голови. Наприклад, у лобовій і тім'яній області може спостерігатися посилена продукція шкірного сала, а на решті поверхні волосяного покриву - помірна або знижена секреція.

Як лікувати себорею

Нині питання, як позбутися від себореї волосистої частини голови, стоїть досить гостро. Оскільки це захворювання є багатофакторним, при виборі терапевтичної тактики слід враховувати причину, форму патологічного процесу і ступінь його розвитку. Тому грамотно розповісти, як лікувати себорею голови, може тільки досвідчений фахівець після проведення необхідного діагностичного обстеження.

В цілому, лікування себореї волосистої частини голови здійснюється в комплексі, що передбачає використання таких методів.

Медикаментозна терапія. Ця методика включає в себе застосування протигрибкових препаратів групи азолів. Нині одним з найефективніших антимікотиків, що використовуються при лікуванні себореї голови, вважається кетоконазол.  Це препарат, який чинить фунгіцидну дію щодо дріжджового грибка Pityrosporum ovale, що є основною причиною виникнення лупи. На основі кетоконазолу створений протигрибковий шампунь і крем НІЗОРАЛ® від себореї голови (концентрація діючої речовини становить 2%).За даними низки авторів засоби з вмістом кетоконазолу можуть нормалізувати роботу сальних залоз, сприяти усуненню свербежу, спричиненого дріжджами і дерматофітами, допомогти знизити лущення шкіри і захистити від повторного виникнення лупи.

При важких формах себорейного дерматиту пацієнтам рекомендується використання місцевих кортикостероїдів. В якості системної терапії, за лікарськими показаннями, призначаються антигістамінні, гормональні та седативні засоби, а також препарати, що нормалізують роботу шлунково-кишкового тракту.

Крім того, пацієнтам в якості загальзміцнювального лікування рекомендується приймання вітамінів А, В, D та Е, мінеральних комплексів, збагачених цинком, сіркою і міддю, та пивних дріжджів. Ці та інші препарати призначає лікар за результатами обстеження.

Фізіотерапевтичне лікування себореї шкіри голови

Фізіопроцедури підсилюють ефект від медикаментозної терапії та сприяють стимуляції волосяних фолікулів.

  • Кріомасаж шкіри голови. Під впливом холоду звужуються судини, знімається запалення, нормалізується секреція сальних залоз.
  • Магнітотерапія. Ця процедура заснована на лікувальній дії низькочастотного змінного магнітного поля.
  • Електропорація. Це вплив модельованим електроімпульсним струмом через пори в ліпідній мембрані.
  • Дарсонвалізація. Передбачає застосування високочастотного імпульсного електричного струму. Ця процедура підвищує тонус шкірного покриву, підсилює крово- та лімфообіг, впливає на периферичні нервові закінчення і нормалізує поглинальну здатність шкіри;
  • Лазеропунктура. Це відносно новий фізіотерапевтичний метод, який використовується при лікуванні себореї шкіри голови. Його суть полягає в черезшкірному впливі низькоенергетичним лазерним випромінюванням на біологічно активні акупунктурні точки.

Дієта. При лікуванні себореї слід обмежити приймання солодких, жирних, солоних і гострих страв, а також відмовитися від здобних борошняних виробів і консервованих продуктів, надавши перевагу молочно-рослинній дієті.

Також не варто забувати, що запорукою ефективного лікування і важливим аспектом профілактики є підвищення загальної фізичної активності, загартовування організму і регулярне перебування на свіжому повітрі.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.