Skip to main content

Чому виникає лупа?

Факторів, що провокують прояв грибкового ураження шкіри волосистої частини голови, багато, а результат завжди один - лупа!

Причини появи лупи

Більш загальна назва лупи - себорея. Проходячи як запальний процес у шкірі голови, це захворювання вирізняється неправильною роботою сальних залоз, в результаті якої збільшується або зменшується виділення сального секрету. У ряді випадків при себореї порушується і хімічний склад шкірного сала.

Причини появи лупи на голові

Грибкове ураження шкіри

Причиною себореї на голові служить поширення і збільшення кількості грибка з роду дріжджів Malassezia Furfur/Pityrosporum Ovale (Малассезія Фурфур/Пітіроспорум Овале). Ці мікроорганізми живуть у шкірі голови у більшості людей без шкоди для здоров'я. Якщо кількість грибів не перевищує 30-50% (за даними статті Т.В. Ілєшина, ЦШВІ, Москва) від всієї мікрофлори цієї зони, тобто свого нормального значення, то лупа не виникає. Однак у відповідних умовах мікроорганізми починають швидко розмножуватися, живлячись шкірним салом. В результаті грибкового ураження і розвитку себореї розвивається посилене зроговіння клітин епідермісу, клітини шкіри ростуть і діляться нерівномірно, не встигаючи пройти весь цикл відшаровування і злипаючись між собою. Ороговілі частинки змішуються з жирами і утворюють лусочки, від чого з'являється лупа на голові.

Псоріаз

При цьому захворюванні спостерігається скупчення безлічі відмерлих клітин шкіри, які склеюються у щільні сірі лусочки лупи. Зазвичай уражені ділянки локалізуються на колінах, ліктях, тулубі, рідше - на шкірі голови. В останньому випадку псоріаз важко відрізнити від грибкової себореї.

Екзема

ЭЕкзема, що виникає у волосистій частині голови, є причиною лупи у порівняно рідкісних випадках. Однак якщо це захворювання точно встановлено, ймовірність збільшення кількості лусочок, що відшаровуються, на ураженому місці шкіри дуже велика.

Контактний дерматит

Це захворювання найчастіше є реакцією на косметичні засоби. Причина негативної реакції шкіри на використання шампунів, масок, лосьйонів, гелів, а також фарб для волосся - чутливість тканин до деяких компонентів цих препаратів, найчастіше до парафенілену діаміну.

Інші захворювання

З невстановлених причин люди, які страждають на неврологічні хвороби (наприклад, на хворобу Паркінсона), сильніше схильні до небезпеки розвитку себореї на голові. Також у групі ризику виникнення лупи - особи з серцево-судинними захворюваннями, які мають ослаблену імунну систему або шлунково-кишкові захворювання.

Фактори, що впливають на розвиток грибкової інфекції

Себорея на голові (правильна назва - себорейний дерматит волосистої частини голови) може з'явитися практично у будь-якої людини, однак є ряд факторів, що сприяють появі лупи.

Зрілий вік

Найчастіше лупа на голові виникає у людей віком від 30 до 55 років. Цей ризик розвитку себореї пов'язаний з віковим проявом системних порушень у роботі організму, ослабленням імунітету.

Чоловіча стать

Лупа частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок, чому й існує гіпотеза, що певну роль у її виникненні грають чоловічі статеві гормони. Також ймовірність виникнення сприятливого середовища для грибка і розвитку себореї у чоловіків вище через наявність більшої кількості сальних залоз у шкірі голови.

Жирна шкіра або волосся

Для живлення грибку Malassezia (Малассезія) необхідні жири, які виробляють сальні залози. Тому підвищена жирність шкіри є фактором ризику для розвитку себореї на голові та появи лупи.

Неправильний догляд за волоссям

Причиною лупи може стати використання шампунів з вмістом агресивних поверхнево-активних речовин (ПАР), занадто часте або, навпаки, рідкісне миття і розчісування волосся. Крім того, себорея на голові може бути пов'язана з використанням різних засобів для укладання (пінок, лаків), сушінням феном та укладанням волосся за допомогою гарячих щипців.

Неправильне харчування

До себореї на голові можуть призвести збої у роботі шлунково-кишкового тракту і ослаблення загального імунітету, які у свою чергу виникають через зловживання смаженою, солоною, гострою, солодкою, жирною їжею, алкоголем. Фактором ризику виникнення лупи є нестача у раціоні кисломолочного і молочного харчування, а також продуктів, що містять вітаміни А, В, С та Е, мідь, кальцій, цинк, селен.

Холодний сезон

Симптоми себореї частіше виникають у холодну пору року, оскільки розвитку захворювання сприяють часті перепади температур (вулиця - приміщення). Грибок, що викликає появу лупи на голові, добре розмножується у теплому вологому середовищі, яке найчастіше виникає під зимовими шапками.

Симптоми себореї

Лущення

Лупа при себореї є добре помітними частинками, що відшаровуються, ороговілого шару шкіри. Залежно від виду і товщини ці лусочки бувають висівкоподібниими, листоподібними, шаруватими, грубими, легко відділяються або міцно утримуються на шкірі. Колір може варіюватися від білого до сірувато-сріблястого і жовтого. У людей з темним волоссям, що страждають себореєю, лупа більш помітна, а під час розчісування лусочки зміщуються по всій довжині волосся.

Свербіж

Крім лупи при себореї з'являється свербіж, що провокує інтенсивне розчісування шкіри. В результаті може виникнути почервоніння, запалення і часткове розм'якшення епідермісу.

Погіршення стану волосся

Оскільки шар лупи при себореї перешкоджає нормальній роботі волосяних цибулин, волосся не отримує достатнього живлення і стає тьмяним, ламким, січеться. Якщо не з'ясовувати, чому виникла ця патологія, і не вживати ніяких заходів щодо її лікування, може початися випадання волосся.

Лікування лупи за допомогою шампуню НІЗОРАЛ®

Засобом для лікування себореї на голові, що допомагає досягти стійкого результату, є  шампунь проти лупа НІЗОРАЛ®. іючою речовиною цього препарату є кетоконазол - речовина, що має сильну протигрибкову дію. Завдяки цьому НІЗОРАЛ® не тільки усуває неприємні симптоми, але й успішно бореться з причиною лупи - грибком, що спричиняє розвиток себореї на голові (себорейного дерматиту волосистої частини голови).

Дієвість кетоконазолу проти хвороботворних мікроорганізмів підтверджена успішними результатами 64 клінічних досліджень. Цей засіб може допомогти перемогти патогенний грибок та усунути симптоми себореї за 2 тижні, після закінчення яких волосся набуває чистого й охайного вигляду, виглядає здоровим.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.