Skip to main content

Лупа: лікувати чи змивати?

Зовнішні прояви лупи - білі пластівці - можна змити, використовуючи косметичні шампуні, але грибок на шкірі волосистої частини голови залишиться.

Лупа на шкірі голови виявляється легко: про її присутність свідчать білі лусочки у волоссі, які так недоречно обсипаються на плечі. Образ успішної та здорової людини абсолютно не сумісний з такою «прикрасою». Чому ж процес природного позбавлення від лупи на шкірі голови перетворюється у зміну шампунів, гребінців і механічного змітання ороговілих часточок?

Причини появи лупи

Однією з найпоширеніших причин появи лупи і свербіння є грибок з латинською назвою Malassezia furfur, який вражає волосяну частину шкіри голови. До факторів, що провокують його розвиток, відносяться такі: неправильна гігієна волосся, порушення обміну речовин, авітаміноз, ослаблення імунітету, постійні стреси і т.д. Під впливом таких умов, що несприятливо впливають на організм людини, починається ріст грибка, його кількість значно збільшується, сапрофітна форма трансформується у патогенну. Malassezia furfur може жити на шкірі голови будь-якої людини з моменту її народження, займаючи до 30-50% загального обсягу мікроорганізмів у цій зоні. У разі перевищення цього відсотка грибок призводить до появи лупи, що є найбільш характерною ознакою себорейного дерматиту. Відсутність своєчасного лікування сприяє суттєвому збільшенню розміру лусочок. Просочуючись шкірним салом, вони набувають вигляду білих чи жовтуватих пластинок. Через постійне свербіння і розчісування шкіра голови покривається виразками, на ній утворюються численні ерозії.

Типи себорейного дерматиту

Залежно від особливостей вироблення шкірного сала розрізняють три форми себорейного дерматиту.

Суха себорея

Цей тип проявляється у разі зниженого саловиділення. Луска, як правило, має невеликий розмір і легко відокремлюється, тому волосся виглядає немов припудреним. У більшості випадків суха лупа розташовується переважно у тім'яній і лобовій областях голови або по всій поверхні шкіри, рідше - у вигляді окремих осередків.

Жирна себорея

Вона виникає при надмірному саловиділенні. Луска при такій себореї - велика, просочена сальним секретом, через що вона склеюється одна з одною, прикріплюється до волосся і важко відшаровується. Нерідко вивідний проток залози закупорюється епітеліальними клітинами, що відторгаються, просоченими шкіряним салом. Так виникає комедон (чорний вугор) - рогова пробка. Якщо цей елемент здавити, то виділяється густа сальна маса. При такій формі себореї досить часто зустрічаються атероми - кісти сальних залоз. У разі запалення атероми відбуваються її розкриття, виділення гною і формування рубця. Можлива поява жирної лупи і свербіння, волосся при себореї починає блищати, має вигляд змащеного маслом, склеюється у пасма.

Змішана себорея

При змішаній формі шкіра у середній частині обличчя (лоб, ніс, підборіддя) жирна, а на щоках - суха; у лобовій і тім'яній областях саловиділення різко посилене, а на решті поверхні голови воно помірно виражене або знижене.

Лікування лупи

Лікування себореї, що супроводжується сухою і жирною лупою, у першу чергу спрямоване на знищення грибка, що викликає зміни секреції та складу шкірного сала і провокує розвиток патологічних змін шкіри волосистої частини голови. Лікування себорейного дерматиту включає методи, що підвищують захисні властивості організму та усувають чинники ризику.

Успіх лікування залежить від виявлення причини виникнення захворювання, і тільки фахівець може правильно поставити діагноз. Саме тому першим кроком у позбавленні від пластівців на голові є відвідання лікаря - дерматолога або трихолога (фахівця з проблем волосся), який зможе дати правильну відповідь на питання, як лікувати лупу. Не слід відкладати лікування, оскільки це може призвести до розвитку таких ускладнень себорейного дерматиту, як облисіння, піодермія (фурункули, абсцеси тощо).

Протигрибкова терапія

Цей метод є основою будь-якого лікування сухої та жирної лупи. Для догляду за волоссям застосовують спеціальні шампуні, що містять такі активні речовини:

  • похідні цинку (наприклад пірітіон цинку) - вони впливають не тільки на грибок роду Malassezia (Малассезія), найчастішого збудника себореї, а й на багато бактерій, зупиняючи їх швидкий розвиток і допомагаючи позбутися сильної лупи;
  • похідні гідропірідона - вони мають широкий спектр дії та протигрибковий ефект;
  • дисульфід селену - має протигрибкову, відлущувальну дію при лікуванні жирної лупи, контролює ділення клітин шкіри, схильної до себореї;
  • кетоконазол – знищує грибки роду Malassezia (Малассезія) і Candida (Кандіда). Ця речовина є діючим компонентом шампуню НІЗОРАЛ®, що використовується при лікуванні лупи, висівкоподібного лишаю та себорейного дерматиту. Знижуючи інтенсивність свербіння та лущення, кетоконазол вже у перші два тижні з початку застосування значно покращує стан волосся і шкіри голови.

Що важливо знати при лікуванні лупи

Зняття симптомів себореї

  • Лущення. Для того щоб позбутися лупи, можна скористатися кератолітичним засобом (наприклад 10%-ною сірчаною маззю), який допоможе очистити волосся від ороговілих лусочок шкіри голови, або речовиною, що зменшує саловиділення (наприклад 2%-ним розчином саліцилової кислоти). Перед їх використанням обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем! Однак ці способи лише тимчасово усувають негативні симптоми, після чого себорея проявляється знову. Щоб дізнатися, як позбавитися від лупи надовго, необхідно призначення лікарем-трихологом повноцінного лікування з використанням у тому числі спеціалізованих препаратів для догляду за волоссям, одним з яких є шампунь НІЗОРАЛ®.
  • Свербіж. Свербить голова, і мучить лупа. Що робити? Існує думка, що для усунення лупи і свербіння шкіри можна використовувати сік цибулі ріпчастої або розчин яблучного оцту, які слід втирати у шкіру голови. Також для тимчасового ефекту проти свербіння заведено використовувати полоскання волосся відварами кропиви, цибулиння. Важливо розуміти, що ці методи не є науково доведеними. Дієвим засобом, що допомагає досягти стійкого позитивного результату, є препарати з протигрибковим ефектом, такі як шампунь НІЗОРАЛ®, який усуває не тільки свербіж і лупу, але й їхню основну причину.

Усунення причин лупи

Викладена вище інформація про те, що допоможе вилікувати свербіж і лупу голови, носить інформаційний характер й не відміняє необхідність консультації кваліфікованого фахівця. Адже, вирішуючи, як лікувати лупу, у першу чергу необхідно придушити активність грибка, який спровокував її появу. Більшість невдалих спроб швидко позбутися лупи і свербіння пов'язано з відсутністю комплексного підходу до вирішення цієї проблеми. Щоб попередити повторні появи неприємних симптомів, необхідно усунути причину, яка спричиняє захворювання.

Додаткові заходи і профілактика

Збалансоване харчування

Лупа і свербіж шкіри голови як її симптом можуть бути спровоковані надмірним вживанням гострих, жирних, солоних і смажених страв, алкоголю, тому лікування лупи передбачає відмову від них. Крім цих продуктів варто виключити з раціону солодке і борошняне, тобто їжу, багату на вуглеводи. Успішно боротися з лупою і свербінням шкіри допоможе вживання овочів, фруктів з невеликим вмістом фруктози, молочних і кисломолочних продуктів.

Щоб позбутися лупи і зміцнити волосся, можна приймати вітамінно-мінеральні комплекси, що містять вітаміни А, В, Е, С, а також мідь, кальцій, цинк. Якщо при лікуванні сухої лупи виявлена надмірна сухість шкіри голови, необхідно відновити водно-електролітний баланс організму, для чого збільшують споживання простий питної води кімнатної температури.

Нормалізація обміну речовин

Для лікування лупи і свербежу важливо відновити жировий обмін в організмі. З цією метою може бути призначений метіонін - ця речовина скорочує відкладення жиру у печінці, активізує роботу деяких ферментів і гормонів, аскорбінової і фолієвої кислот, вітаміну В12.

Позбутися себореї так само, як і вилікувати лупу, допомагає рибофлавін, який бере участь у вуглеводному, жировому, білковому обміні і регулює окислювально-відновні процеси в організмі.

Правильний догляд за шкірою голови

Якщо при укладанні волосся постійно використовуються фен і засоби для фіксації, рекомендується робити перерву мінімум 1 раз у тиждень.

При необхідності максимально швидко позбутися лупи рекомендується масаж шкіри голови (руками або за допомогою масажної щітки), який допоможе зміцнити волосяні цибулини та активізувати кровообіг у тканинах. Багатьох людей цікавить питання, як боротися з лупою, щоб позбутися її раз і назавжди. Приступаючи до лікування, необхідно розуміти, що ці заходи можуть бути тільки допоміжними, без комплексного підходу надовго вирішити проблему неможливо.

Дотримання правил особистої гігієни

Оскільки лупа на волоссі має грибкове походження, необхідно максимально обмежити поширення грибка. Для цього всі речі, що контактують з волоссям, - постільні речі, головні убори, гребінці, рушники - бажано піддавати регулярній дезінфекції.

Білизну краще кип'ятити і гладити після кожного прання. Грибок, що викликає себорею, чутливий до впливу кислоти, тому, щоб позбутися лупи і свербіння, головні убори корисно обробляти слабким розчином оцту.

Фізіотерапевтична дія

Для лікування лупи і зменшення свербежу широко використовують кріомасаж (вплив рідким азотом) і дарсонвалізацію шкіри голови, після проведення яких втирають кератолітичні (відлущувальні) засоби.

  • Кріомасаж. Ця процедура стимулює почергове стиснення і розширення кровоносних судин у шкірі голови, що активізує приплив крові і покращує живлення волосся та епідермісу. Дія відлущувальних засобів для лікування лупи стає сильнішою, якщо нанести їх після кріомасажу.
  • Дарсонвалізація. Ця методика як фізіотерапевтичний метод лікування допомагає боротися з лупою на голові та позбутися свербежу за допомогою імпульсного струму високої частоти і напруги, але малої сили. Він надходить до шкіри через гребінцевий електрод, яким плавно розчісують волосся. Таке подразнення шкіри рефлекторно впливає на кровообіг, тонус судин і обмін речовин. Такий додатковий спосіб лікування лупи має протизапальну, розсмоктувальну, припікаючу і заспокійливу дію, зменшуючи свербіж.

Підвищення сил організму.

Люди з ослабленою імунною системою перебувають у групі ризику і часто схильні до появи сухої лупи і свербежу. Заходи, спрямовані на підвищення захисних сил організму, включають профілактику простудних захворювань, лікування осередків хронічної інфекції (синуситу, тонзиліту, хронічного бронхіту тощо). Слід уникати стресів і психоемоційної напруги, нерідко саме вони сприяють виникненню лупи і свербежу. Також серед інших факторів ризику перебуває куріння, тому варто позбутися цієї шкідливої звички або, принаймні, до мінімуму скоротити кількість викурених у день сигарет.

Дотримання правил особистої гігієни

Щоб уникнути появи лупи на голові, уважно стежте за чистотою волосся і шкіри. Мийте голову теплою водою у міру її забруднення. Намагайтеся мінімізувати кількість косметики по догляду за волоссям. Правильно підібрати шампунь та інші косметичні засоби для волосся і шкіри голови Вам допоможе лікар.

Лікування лупи за допомогою шампуню НІЗОРАЛ®

НІЗОРАЛ® – це дієвий засіб, розроблений у Бельгії для лікування і профілактики таких грибкових захворювань шкіри голови, як себорея та висівковоподібний лишай. Перевага цього препарату в тому, що він не маскує симптоми, а знищує першопричину, даючи змогу вилікувати лупу. Успішно борючись з лущенням і свербежем, які спричиняє сильна лупа, шампунь НІЗОРАЛ® відновлює здоров'я шкіри голови і надає волоссю чистий і охайний вигляд.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.