Skip to main content

Оніхомікоз (грибок нігтів): причини, симптоми і лікування

У сучасній дерматології проблема грибкових захворювань нігтів (оніхомікози) є досить гострою.

Нині вважають, що оніхомікози зустрічаються у 10-20% населення і серед інших захворювань нігтів становлять близько 30%..

Які зовнішні чинники прояву оніхомікозу?

Найчастіше зараження мітотичними інфекціями відбувається в місцях громадського користування - лазнях, басейнах, саунах. Луска, заражена грибами, відлущується від шкіри хворих на мікоз стоп і залишається на підлозі, лавах, килимах та інших поверхнях. Особливо сприятливе для грибів вологе тепле середовище, в якому вони зберігаються протягом тривалого часу і розмножуються. Найбільш «дружелюбний» для грибів об'єкт - нефарбовані дерев'яні поверхні (лави, решітки), які стають джерелом активного поширення інфекції. Також можлива передача інфекції всередині сім'ї - при носінні загального взуття, використанні загального банного приладдя і недотриманні інших санітарно-гігієнічних норм.

Які внутрішні причини спричиняють оніхомікоз?

Багаторазові травми, в т.ч. нігтів, які є досить частими у світі спорту, сприяють розвитку оніхомікозу так само, як і захворювання, що спричиняють погіршення кровопостачання кінцівок (цукровий діабет, захворювання крові, імунодефіцитні стани). Тривалий курс лікування антибіотиками, кортикостероїдами та імунодепресантами - ще одна поширена причина оніхомікозу. При цьому спостерігається вторинне ураження нігтьових пластин - грибкове ураження розвивається в міжпальцевих складках та / або підошві і лише потім уражуються нігті.

Які типи оніхомікозів існують?

За спостереженнями дерматологів, в РФ переважає три типи цього захворювання: нормотрофічний, гіпертрофічний та оніхолітичний.

Нормотрофічний

Відрізняється лише зміною кольору нігтів, на крайніх ділянках яких розвиваються смуги та плями кольору, що варіюється від білого до оранжево-жовтого. У міру розвитку мікозу змінюється забарвлення всього нігтя, але при цьому зберігається блиск пластини та його нормальна товщина.

Гіпертрофічний

При цьому типі змінюється колір, ніготь втрачає блиск, стає тьмяним, потовщується і деформується, частково руйнується, особливо з боків. Нерідко хворі відчувають біль при ходьбі.

Оніхолітичний

Відрізняється потьмянінням і забарвленням нігтя в сіро-бурий колір, з поступовим стоншення і відторгненням нігтьової пластини від ложа. Після відторгнення нігтя піднігтьова ділянка має рихлі нашарування.

Що включає лікування оніхомікозів?

Ураження нігтьових пластин оніхомікозом вимагає використання системних антимікотиків в комплексі з препаратами місцевої дії та попереднім механічним видаленням нігтьових пластин, уражених мікозом, за допомогою часткового спилювання, зрізання нігтя або його видалення за допомогою кератолітичного пластиру. Під час лікування має велике значення правильний вибір взуття - відмова від взуття, що здавлює, та тісного взуття дає змогу прискорити процес лікування і попередити розвиток дистального піднігтьового оніхомікозу.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.