Skip to main content

Грибкові захворювання шкіри голови

Поширеність грибкових захворювань голови (мікозів) - набагато серйозніша проблема, ніж це може здатися на перший погляд.

Основна причина, через яку спостерігається зростання мікозів - поступовий і непомітний розвиток цих захворювань, а також їх удавана безпечність для загального стану здоров'я. Але ці хвороби є не тільки естетичною проблемою, вони можуть стати причиною розвитку ускладнень.

Симптоми

Висівкоподібний (різнобарвний) лишай

Грибок локалізується в сальних протоках і устях волосяних фолікулів, навколо яких починається ріст колоній. На початковому етапі  висівковоподібний лишай у людини виглядає як скупчення темно-жовтих точок на шкірі, які поступово збільшуються в розмірі і зливаються в більш великі плями з чітко окресленими контурами. При відсутності лікування злиття осередків триває, і розміри однієї плями можуть досягати 10-15 см в діаметрі.

Свою назву захворювання отримало через те, що осередки покриті лусочками, що зовні нагадують висівки. Цей прояв різнобарвного лишаю обумовлений надмірним розпушенням рогового шару епідермісу шкіри тіла, значно рідше - шкіри голови під впливом гриба.  При частому митті волосся лусочки можуть залишатися непомітними, але при чуханні осередку різнобарвного лишаю біля коріння можна побачити відлущені фрагменти, що нагадують борошно.  

Себорейний дерматит

Залежно від виду дерматиту - сухий, жирний або змішаний - захворювання може проявлятися наявністю біля коріння волосся сухих або сальних лусочок білого, світло-жовтого або сіро-жовтого кольору, які стають особливо помітними після розчісування.   При сухій лупі може виникати свербіж, при жирній - коріння волосся виглядає злиплим, сальним, можливе утворення на шкірі голови висипу. Це обумовлено закупорюванням сальних проток відмерлими клітинами рогового шару шкіри і надмірною кількістю шкірного сала.

Причини виникнення грибкових захворювань

Грибки, що є причиною захворювань шкіри голови, (Malassezia furfur або Pityrosporum orbiculare) – це постійні і природні складові її мікрофлори, які не завдають шкоди. Але за певних обставин умовно-патогенні гриби починають розмножуватися активніше, внаслідок чого починають переважати в мікрофлорі, порушуючи нормальне співвідношення мікроорганізмів. У результаті це призводить до розвитку грибкових захворювань.

Нижченаведені чинники можуть спровокувати підвищену активність грибів:

● зниження захисних сил організму, обумовлене будь-яким перенесеним захворюванням або стійкими порушеннями в імунній системі (ВІЛ, часті інфекційні захворювання);
●надмірне потовиділення, спричинене вегето-судинною дистонією, порушенням температурного режиму праці і відпочинку (робота в «гарячих» цехах, носіння занадто теплого одягу та ін.), а також наявністю захворювань, що супроводжуються підвищеною пітливістю (туберкульоз, лімфогранулематоз та ін.);
● інші чинники.

Особливості діагностики

При діагностиці грибкових уражень шкіри голови першорядне значення має їх диференціювання від інших хвороб шкіри зі схожими проявами (рожевим лишаєм, вторинним сифілісом та ін.). Для цього проводяться проби, які включають мікроскопічне дослідження зіскобу з волосистої частини голови, що дають змогу виділити збудника і поставити діагноз.

Варіанти лікування

Нині застосовується зовнішнє лікування грибкових уражень шкіри голови і призначення протигрибкових засобів внутрішньо. Приймання таких препаратів внутрішньо рекомендується пацієнтам з поширеним ураженням шкіри, з частими рецидивами або тим, для кого застосування місцевих препаратів не зробило терапевтичної дії. За відсутності таких ускладнень можуть використовуватися засоби для місцевого застосування, що містять 2% кетоконазолу, такі як, наприклад, НІЗОРАЛ®. Їх перевага полягає в можливості впливати безпосередньо на осередок грибкового ураження і уникнути впливу на організм в цілому.

Заходи профілактики

Для профілактики захворювань грибкового походження на шкірі визначальну роль відіграє своєчасність вжитих заходів. З цієї причини необхідно проводити регулярні профілактичні заходи (щоб уникнути рецидиву захворювання, миття голови здійснювати протигрибковими засобами, наприклад  шампунем НІЗОРАЛ®). Основні заходи профілактики висівкоподібного лишаю - дезінфекція натільної і постільної білизни та корекція пітливості. При себорейному дерматиті важливу роль відіграє дієта, яку може призначити лікар.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.