Skip to main content

Грибок шкіри голови

Збудником патологічного процесу, що призводить до виникнення лупи, є дріжджовий грибок Pityrosporum ovale.

У 1874 році L. Маlassez вперше зробив припущення про те, що збудником себорейного дерматиту є гриб Pityrosporum. Згодом на честь цього вченого мікроорганізми отримали назву Malassezia. У медичній літературі можна зустріти обидва варіанти назви: Рityrosporum та Malassezia.

Нині визначальна роль дріжджоподібних грибів у патогенезі себорейного дерматиту волосистої частини голови  ідтверджена лабораторними і клінічними дослідженнями. Pityrosporum є постійним компонентом мікрофлори здорової шкіри людини у понад 90% населення планети. Гриби концентруються навколо сальних залоз, використовуючи для свого росту і розвитку секрет, який вони виділяють. Pityrosporum ovale зустрічається переважно на волосистій шкірі голови, а Pityrosporum orbicuiare на шкірі тулуба.

Симптоми грибкового ураження шкіри голови

 • Найбільш характерним симптомом грибка шкіри голови є лупа - ороговілі лусочки білого, сірого або жовтуватого кольору. Частинки лупи можуть мати різну форму: легко обсипатися на плечі або склеюватися між собою, утворюючи сальні кірки, що важко піддаються видаленню.
 • Нездоровий вигляд, стоншення, сухість і сальність волосся. При тривалому перебігу захворювання може спостерігатися ламкість волосяного стрижня або повне випадання волосся (в осередках ураження грибом або рівномірно по всій площі волосистої частини голови).
 • Видимі неозброєним оком осередки ураження шкіри голови, які можуть виглядати як скупчення жовтих або бурих точок, плям різного розміру і форми, з пухкою, що лущиться чи мокне, або гнійною поверхнею.

Грибок волосистої частини голови, безконтрольно розмножуючись, провокує розвиток свербежу і призводить до почервоніння уражених ділянок.

Улюбленим місцем локалізації грибка шкіри голови є потилично-тім'яна область, де процес лущення досягає найбільшого ступеня вираженості. Рідше грибок голови активізується по всій її поверхні, призводячи до стоншення, уповільнення росту і ламкості волосся.

Причини грибкового ураження

 • Гормональні порушення.
 • Спадковість.
 • Хронічні стреси.
 • Порушення роботи шлунково-кишкового тракту.
 • Зниження імунітету.
 • Нестача вітамінів.
 • Порушення обміну речовин і хронічні захворювання.
 • Неправильний догляд за волоссям.
 • Інші причини.

Види себорейного дерматиту

Себорея волосистої частини голови, в залежності від характеру розладу вироблення сального секрету, поділяється на три види: жирну, суху і змішану. У свою чергу,  жирна себорея може мати дві форми: рідку і густу. Зрозуміло, симптоми грибка шкіри голови так само, як і методи терапевтичної корекції, залежать від форми патологічного процесу.

Лікування грибка шкіри голови

Якщо у пацієнта діагностується грибок волосистої частини голови, лікування цієї патології повинно бути спрямоване не тільки на усунення естетичної недосконалості, спричиненої нездоровим або сальним видом волосся і наявністю лупи. Правильно підібрані заходи допоможуть зберегти здоров'я шкіри голови і волосся та не допустити алопеції (частого ускладнення подібних грибкових захворювань).

Всі без винятку пацієнти, які звернулися за спеціалізованою допомогою до трихолога, цікавляться, чим лікувати і як позбутися грибка на голові. Лікування цієї патології передбачає використання місцевих і системних препаратів. Перевагу надають антимікотичним (протигрибковим) засобам зовнішнього застосування, що впливають безпосередньо на уражені ділянки шкіри і не роблять істотного впливу на весь організм в цілому.

Одним з таких засобів є  НІЗОРАЛ® шампунь. До його складу входить активно діюча речовина кетоконазол (2%). Вже після декількох використань засіб здатний помітно зменшити кількість лупи й усунути негативні симптоми.

Антимікотичні препарати для внутрішнього приймання можуть призначати при неефективності місцевого лікування грибка шкіри голови або при наявності частих рецидивів.

Серед інших заходів виділяють:

 1. використання протизапальних засобів і кератолітиків;
 2. заходи щодо нормалізації роботи ендокринної системи і шлунково-кишкового тракту;
 3. неухильне дотримання рекомендацій щодо дієтичного харчування. У харчовий раціон в обов'язковому порядку повинні входити вітаміни (А, В, С, нікотинова кислота), а також продукти, багаті цинком і селеном;
 4. лікування основного захворювання, що спровокувало розвиток себорейного дерматиту;
 5. по можливості виключення першопричин і сприятливих чинників (погрішностей в харчуванні, стресів і переохолодження організму).

Лікування грибка на голові - це компетенція лікаря-трихолога (дерматолога). Тільки після проведення всіх необхідних діагностичних досліджень фахівець зможе поставити правильний діагноз і з'ясувати, що саме стало причиною розвитку хвороби.

Профілактика

Після закінчення лікування грибка шкіри голови дуже важливо не допустити рецидиву. З огляду на безліч чинників, що сприяють розвитку грибкових уражень шкіри, необхідно приділяти увагу заходам профілактики навіть в тому випадку, якщо шкіра голови виглядає здоровою і не спостерігається жодних ознак грибка.

Профілактичні заходи включають таке:

 • своєчасне лікування будь-яких системних захворювань, в тому числі імунних і ендокринних
 • нормалізацію режиму праці та відпочинку, уникнення стресів;
 • раціональне харчування;
 • для профілактики повторного розвитку себорейного дерматиту використання шампуню НІЗОРАЛ® щотижня або 1 раз у два тижні.

МАЮТЬСЯ ПРОТИПОКАЗАННЯ. ПЕРЕД ЗАСТОСУВАННЯМ НЕОБХІДНО ПРОКОНСУЛЬТУВАТИСЬ З ЛІКАРЕМ ТА ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУКЦІЄЮ.