Skip to main content

Запор при вагітності

Запор – дуже поширена проблема серед жінок в період виношування дитини і годування малюка груддю.

На дискомфорт, пов'язаний з затримкою випорожнення, скаржаться дві третини жінок під час вагітності і кожна третя після пологів.* Багато при цьому вважають за краще терпіти неприємні симптоми, вважаючи їх природними для цього періоду. Однак такий підхід може бути небезпечним як для мами, так і для малюка. Важливо вчасно діагностувати порушення випорожнення і почати лікування. З'ясуємо, чим же буває спричинений запор при вагітності, які наслідки він може мати і як вирішити цю проблему.

Як розпізнати запор

Запор – це порушення функцій кишечника, яке проявляється збільшенням інтервалів між актами дефекації в порівнянні з індивідуальною фізіологічною нормою, утрудненням акту дефекації (навіть при збереженні нормальної періодичності випорожнення) або систематичним відчуттям недостатнього випорожнення кишечника.** При запорі маса калу зменшується, змінюється і його консистенція (він стає твердим, сегментованим). Нерідко запор при вагітності також проявляється необхідністю довгого напруження і болем при дефекації, метеоризмом і больовими відчуттями в області кишечника.

Причини запорів на ранніх строках

Зміна гормонального фону. Це є однією з частих причин запорів у вагітних. В перші місяці після зачаття в організмі жінки відбувається активна гормональна перебудова для підготовки до виношування дитини, зокрема, істотно зростає вироблення прогестерону. Він знижує тонус мускулатури органів малого тазу для того, щоб запліднена яйцеклітина благополучно закріпилася в матці. На жаль, це має і своєрідний побічний ефект - уповільнюється робота травного тракту, погіршується перистальтика кишечника, може виникнути запор на ранніх строках. Крім того, жінки часто різко знижують свою фізичну активність, що також може спровокувати порушення. З огляду на все це, не дивно, що майбутня мама кілька разів на тиждень може шукати відповіді на запитання: «Що робити вагітній при запорі?». Дієві проносні засоби під час вагітності на ранніх строках нерідко виявляються одним з найбільш затребуваних препаратів серед майбутніх мам.

Порушення раціону харчування. Ще однією розповсюдженою проблемою є набряки, тому багато жінок обмежують вживання рідини і продуктів, що містять велику кількість води (овочів, фруктів). Гастроентерологи не рекомендують робити цього, тому що рідина і клітковина (харчові волокна) вкрай важливі для нормальної роботи прямої кишки.

Прийом препаратів, які містять залізо і кальцій. Лікарі іноді призначають вагітним спеціальні препарати, що сприяють нормальному харчуванню плоду, - ліки та біологічно активні добавки, що містять кальцій і залізо. Ці речовини мають закріплювальний ефект і можуть спричинити запор на ранніх строках. Саме тому проносний засіб для вагітних зустрічається в аптечках дуже багатьох жінок.

Причини запорів на пізніх строках

Всі описані вище фактори також впливають на роботу кишечника вагітних на пізніх строках (з 16 тижня до пологів). Однак до них додаються ще кілька моментів, які роблять для багатьох жінок необхідним прийом проносного засобу при вагітності.

Зниження фізичної активності. Рухова активність у міру наближення до пологів ще більше обмежується. Це пов'язано зі збільшенням маси тіла жінки та навантаження на хребет через плід, що росте.

Зміна положення плоду. На останніх тижнях головка малюка опускається і через стінку матки сильно здавлює кишечник.

Зміна емоційного фону. Зрештою, багато майбутніх мам починають сильно хвилюватися перед пологами, знижується їхній апетит, що також може призвести до затримки випорожнення. Тому проносний засіб для вагітної жінки може стати першим рішенням проблеми.

Можливі наслідки запору при вагітності

Вище ми згадували, що жінкам слід боротися з запорами при вагітності. І ось чому. При систематичній затримці випорожнення в прямій кишці накопичуються переварені залишки їжі, які є сприятливим середовищем для розмноження мікробів. Запор при вагітності може спричинити неприємні наслідки, а саме:

  • запор у вагітних може стати причиною порушення мікрофлори кишечника;
  • хронічні запори під час вагітності можуть спровокувати запальні захворювання жіночих статевих органів;
  • при запорі в кишечнику можуть розвиватися процеси гниття, токсини, що виділяються, потрапляють у кров і впливають на самопочуття жінки і стан плоду;
  • напруження при запорах на пізніх строках може дати поштовх до передчасного початку пологів;

переповнена товста кишка при запорі у вагітних нерідко впливає на тонус матки, що підвищує ризик невиношування.

Профілактика запорів при вагітності

Для профілактики порушень випорожнення під час вагітності жінкам можна дотримуватися кількох простих правил. По-перше, намагатися вживати більше продуктів, що містять клітковину (овочів, фруктів, висівок та ін.). Харчові волокна є найпростішим засобом від запору при вагітності. Не слід захоплюватися міцним чаєм або кавою, шоколадом та борошняними продуктами. По-друге, пити більше рідини (до 1,5-2 літрів при відсутності протипоказань). По-третє, більше рухатися. Йдеться про допустиму фізичну активність, наприклад, про регулярні прогулянки на свіжому повітрі або спеціальну йогу для вагітних.

Лікування запорів при вагітності

Лікуванням запорів у вагітних жінок повинен займатися кваліфікований лікар. Проблема полягає в тому, що багато загальновідомих препаратів просто заборонено приймати в такому становищі. Фізіотерапевтичні методи лікування також протипоказані жінкам у положенні через небезпеку стимуляції скорочень матки та несприятливий вплив на плід. При скаргах на запори вагітним не радять використовувати проносні засоби, що викликають спазми. До них відносяться препарати, до складу яких входить сульфат магнію, карловарська сіль, касторова олія, а також кора жостеру, ревінь та листя сени. Перед використанням подібних засобів від запорів під час вагітності жінці слід звернутися за консультацією до фахівця.

Проносний засіб МІКРОЛАКС® при вагітності

Для того, щоб позбутися запору при вагітності, ми рекомендуємо використовувати сучасний препарат, наприклад МІКРОЛАКС®, у форматі мікроклізми. Його допустимо застосовувати навіть як проносний засіб при вагітності, а також давати дітям. Засіб починає діяти вже через 5-20 хвилин, оскільки не проходить через травний тракт і діє місцево - безпосередньо на калові маси. В основі механізму його роботи лежить процес пептизації: полегшення випорожнення кишечника досягається за рахунок розм'якшення щільних калових мас. Це один з найбільш фізіологічних методів, що сприяють випорожненню кишечника. Зручна форма випуску препарату (мікроклізма) підвищує комфортність використання проносного засобу при вагітності.

* Catherine S Bradley, Colleen M Kennedy, Anne M Turcea, Satish S C Rao, Ingrid E Nygaard ‘Constipation in pregnancy: prevalence, symptoms, and risk factors’ ,Obstetrics and gynecology. 01/01/2008; 110(6):1351-7.

(Кетрін С. Бредлі, Коллін М. Кеннеді, Енн М. Турчеа, Сатіш С.К. Рао, Інгрід Е. Нігаард «Запори при вагітності: рівень поширеності, симптоми і чинники ризику», журнал «Акушерство і гінекологія. 01.01.2008; 110(6):1351-7»)

** А. І. Хавкін. Хронічні запори у дітей: принципи терапії, Дитячий лікар, 2000, № 5.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкцією і проконсультуватися з лікарем. РУ № UA/15636/01/01 від 01.12.2016, наказ МОЗ №1299