Skip to main content

Запори у літніх людей

На жаль, проблема запору нині є надзвичайно актуальною в гастроентерології. Згідно з оцінками експертів, у розвинених країнах кількість людей віком старше 60 років, які страждають запорами різного ступеня вираженості, становить близько 60%.1

Запор може завдавати чимало незручностей і обмежувати активність, знижуючи якість життя людини. Саме тому так важливо знайти м'який проносний засіб від запорів для літніх людей, який допомагає позбутися неприємних симптомів.

Симптоми запорів у літніх людей

Запором називається порушення функції кишечника, яке проявляється такими ознаками:

 • збільшенням проміжків часу між актами дефекації в порівнянні з індивідуальною фізіологічною нормою;
 • утрудненням акту дефекації (навіть при збереженні нормальної частоти випорожнення);
 • систематичним недостатнім випорожненням кишечника.2

Варто пам'ятати, що нормальні показники частоти дефекації у людей індивідуальні, і, якщо людина ходить у туалет досить рідко, але це не завдає їй дискомфорту і не залишає відчуття неповного випорожнення кишечника, можливо, про запор говорити передчасно.

Види запорів у літніх людей

За характером перебігу розрізняють такі види запорів:

Гострі. Ці запори у літніх людей виникають епізодично, тривають протягом нетривалого часу і обумовлені такими причинами:

 • вживанням певних продуктів (зазвичай тих, які мають так звану закріплювальну дію, - хлібобулочних виробів, що легко засвоюються, м'яса, горіхів та ін.);
 • стресами (при психологічних перевантаженнях, депресії і т. д.);
 • короткочасним прийомом деяких лікарських засобів (антацидів, антидепресантів, препаратів заліза та ін.).

Хронічні. Це запори у літніх людей, які спостерігаються регулярно протягом певного тривалого проміжку часу. Хронічні запори у людей похилого віку зустрічаються набагато частіше гострих. Останнім часом хронічний запор не без підстав вважають самостійним захворюванням, однак часто він буває і симптомом інших патологій шлунково-кишкового тракту.

У 2006 році міжнародна група експертів визначила, за якими ознаками діагностувати хронічний запор у дорослих, склавши так звані «Римські критерії-III».3

 • Менше 3 актів дефекації на тиждень.
 • Тверде або фрагментоване випорожнення при 25% актів дефекації.
 • Не менше 25% актів дефекації супроводжується натуженням.
 • Відчуття неповного випорожнення кишечника при 25% актів дефекації або більше.
 • Відчуття аноректальної обструкції (блокади) не менше ніж при 25% актів дефекації.
 • Мануальна допомога при здійсненні не менше 25% актів дефекації.
 • Відсутність критеріїв, на підставі яких можна діагностувати синдром подразненого кишечника.

Про хронічний запор допустимо говорити, якщо протягом щонайменше 3 місяців за останній рік спостерігаються принаймні 2 із зазначених симптомів.

Причини запорів у літніх людей

Зниження тонусу мускулатури. Погіршення перистальтики кишечника може бути спричинене віковою зміною обміну речовин і обмеженням фізичної активності.

Незбалансований раціон харчування. Виникнення запорів у літніх людей може бути пов'язано з вживанням бідної на клітковину їжі, що легко засвоюється.

Зміна у роботі залоз внутрішньої секреції. Так званий ендокринний запор у літньому віці провокується такими станами і захворюваннями, як клімакс, мікседема, цукровий діабет, гіперпаратиреоз та іншими, пов'язаними з надлишком або нестачею певних гормонів.

Захворювання прямої кишки та анальної області. Часто проносний засіб потрібен літнім людям при пухлинах прямої кишки, тріщинах анального отвору, геморої.

Профілактика запорів у літніх людей

Для профілактики запорів у літніх людей зазвичай потрібно уважно стежити за раціоном харчування, режимом пиття, а також займатися фізичними вправами і дихальною гімнастикою. Найпростішим проносним засобом від запору для літніх людей є клітковина - харчові волокна, які містяться в багатьох продуктах: свіжих овочах і фруктах, висівках, хлібі з висівками та ін. Вода розріджує калові маси, полегшує дефекацію. Підтримка тонусу м'язів також дає змогу запобігти погіршенню перистальтики кишечника.

Лікування запорів у літніх людей

Багато людей не звертають достатньої уваги на проблеми з випорожненням і вважають за краще боротися з ними виключно за допомогою проносних засобів. Але для достовірної діагностики запору у літніх людей і вироблення тактики комплексної терапії рекомендується звернутися до фахівця. Для вирішення проблеми запорів слід у першу чергу боротися з причинами порушення процесу випорожнення кишечника. При цьому терапія включає не тільки прийом проносних засобів для усунення симптомів, але також зміну способу життя людини, її раціону харчування, а також застосування деяких інших лікарських препаратів для лікування супутніх захворювань і порушень. Крім того, можливо знадобиться проведення фізіотерапевтичних процедур з урахуванням протипоказань. Всі наведені вище заходи, включаючи приймання проносних засобів, повинні призначатися лікарем, який зможе оцінити стан здоров'я пацієнта.

Проносні засоби для усунення запорів

В якості першої допомоги при запорах часто призначають м'які проносні засоби для літніх людей. Вони дають змогу позбутися неприємних відчуттів і болю, що виникають через проблеми з випорожненням. Існуючі проносні засоби, як правило, містять такі компоненти, які дають змогу боротися із запорами:

 • засоби, які можуть викликати хімічне подразнення рецепторного апарату кишечника. До них можна віднести сену, ревінь, гутталакс, фенолфталеїн, касторова олія та ін.;
 • засоби, які здатні гальмувати всмоктування води. До цієї групи належать натрію сульфат, магнію сульфат, сіль карловарська та ін.;
 • засоби, які сприяють збільшенню об'єму вмісту кишечника. Це висівки, агар-агар, метил целюлоза, морська капуста;
 • засоби, які дають змогу розм'якшити калові маси. До них відносяться вазелінова і мигдальна олії, рідкий парафін та ін.

Усунення симптомів запору за допомогою препарату МІКРОЛАКС®

Представляємо вам проносний засіб у формі мікроклізми МІКРОЛАКС®, який дасть змогу швидко позбутися запорів і неприємних відчуттів, пов'язаних з ними. Перед використанням обов'язково ознайомтеся з інструкцією для застосування. Проносна дія препарату настає через 5-20 хвилин4 (див. інструкцію), оскільки засіб не проходить через шлунково-кишковий тракт. МІКРОЛАКС® чинить місцеву дію (безпосередньо на калові маси) і не впливає на вище розташовані відділи кишечника. Мікроклізма МІкролакс® розрахована на одне застосування, тому вам не доведеться думати про дозування. МІКРОЛАКС® можна використовувати регулярно, тому що він не викликає звикання. При застосуванні цього проносного засобу літніми людьми відбувається вивільнення води і розм'якшення вмісту кишечника, при цьому вдається уникнути неприємних болісних спазмів.

1 Златкіна А.Н. Лікування хронічних хвороб органів травлення. М., 1994. 350 с.; Kamm M.A., Lennard-Jones J.E. Constipation. Petersfield UK, Bristol, USA. 1994. (Камм М.А., Леннард-Джонс Дж.Е. Запор. Пітерсфілд, Великобританія, Брістоль, США. 1994.)

2 А.І. Хавкін. Хронічні запори у дітей: принципи терапії, Дитячий лікар, 2000, №5.

3 Римські критерії III

4 Згідно з інструкцією для застосування лікарського засобу Мікролакс® завдяки дії засобу акт дефекації настає протягом кількох хвилин, зазвичай від 5 до 20 хвилин.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкцією і проконсультуватися з лікарем. РУ № UA/15636/01/01 від 01.12.2016, наказ МОЗ №1299