Skip to main content

Особливості запору

Запори у дорослих - одна з тих проблем, з якою найрідше звертаються до лікаря. Причина цього - ставлення до затримки випорожнення як до безпечного стану, одвічна звичка чекати, коли «це пройде само», і певний сором через делікатність питання. Але, так чи інакше, запори мучать від 30 до 50% всього працездатного населення розвинених країн, а у людей, які переступили рубіж 60 років, проблеми з випорожненням реєструються в 60% випадків.

Що може стати причиною запору у дорослого?

Запор відноситься до патологій кишечника, які характеризуються збільшенням інтервалу між актами дефекації та / або утрудненнями випорожнення. Запор може носити епізодичний або хронічний характер, що зумовлено різними причинами.

Епізодичні запори. До них відносяться затримки випорожнення, що виникають під впливом певних обставин і не тривають довгий час. Як правило, такі запори проходять разом з усуненням причин, що спричинили їх, і не вимагають спеціального лікування. Епізодичні затримки випорожнення можуть спричинити такі фактори:

  • Зміна звичної обстановки. Туристична поїздка, відрядження, перебування на стаціонарному або санаторно-курортному лікуванні та інші подібні обставини можуть стати причинами запору дорослої людини, який обумовлений незвичним оточенням і відсутністю комфортної обстановки для справляння природних потреб.
  • Вагітність. Зміни гормонального фону на ранніх строках знижують активність кишечника, а тиск збільшеної матки після 16-20 тижнів вагітності часто призводить до застійних явищ в області малого тазу і певного зниження чутливості прямої кишки. З цих причин вагітних жінок часто турбують запори.
  • Зміна режиму харчування. Крім «традиційної» причини запорів у дорослих - дефіциту клітковини і надмірної кількості тваринних продуктів, затримку випорожнення може спричинити зміна раціону. Наприклад, екзотичні страви, які споживаються під час подорожі, здатні спровокувати епізодичні запори, які самостійно проходять при поверненні до звичного меню.
  • Психологічні чинники. Стреси, хронічна втома, надмірні емоційні навантаження, депресія - обставини, при яких страждає нервова система. З огляду на те, що просування калових мас по кишечнику і позиви до дефекації підтримуються центральною нервовою системою, не дивно, що її нездоровий стан відбивається на регулярності випорожнення, і тоді людину починають мучити запори.
  • Прийом лікарських препаратів. Запори є одним з побічних ефектів прийому багатьох ліків. Відмінною рисою такої затримки випорожнення стає те, що патологія розвивається на початку курсу лікування і самостійно проходить після її закінчення (за умови дотримання основ правильного харчування та активного способу життя).

Хронічні запори у дорослих. Цей вид порушень функцій кишечника, як правило, розвивається на тлі системних захворювань, але також може бути результатом нездорового способу життя. Що робити, якщо постійно мучать запори - залежить від того, чим вони викликані. Хронічний запор найчастіше обумовлений такими причинами.

  • Механічні перешкоди в просвіті кишечника. Пухлинні захворювання (доброякісні та злоякісні), поліпи, вроджені дефекти (наприклад, «складчастість» стінок кишечника) та інші утворення порушують процес просування калових мас, затримуючи їх у певній ділянці. Це призводить до утворення пробок та калових завалів, у результаті чого людину мучать і турбують постійні запори при відсутності будь-яких видимих причин.
  • Тривалий прийом медикаментів. При тривалому курсі лікування антибіотиками, спазмолітиками, антидепресантами і препаратами деяких інших груп можуть розвиватися ослаблення тонусу кишечника та його моторики, дисбаланс мікрофлори та інші порушення, які призводять до хронічних запорів у дорослих.
  • Гіподинамія. Малорухливий та / або сидячий спосіб життя - причина застійних явищ в області малого тазу, які відображаються на кровопостачанні та іннервації кишечника та, як результат, призводять до погіршення його моторики і зниження чутливості прямої кишки.

Що робити якщо дорослу людину мучать і турбують постійні запори?

Перш ніж вирішувати, що робити з запором у дорослої людини, необхідно виявити причину порушення роботи кишечника. Якщо затримка випорожнення, труднощі з дефекацією, неповне випорожнення кишечника та інші симптоми запорів спостерігаються постійно протягом декількох тижнів і більше, необхідно звернутися до лікаря, який призначить діагностичні процедури з метою встановлення причини запору.

Якщо ж під «постійними» затримками випорожнення мається на увазі відсутність позивів до дефекації в умовах поїздки або при загальному нездужанні, важливо не допустити, щоб цей стан тривав довше кількох днів. З цією метою необхідно використовувати безпечні проносні засоби, які допоможуть усунути запор і зробити випорожнення кишечника легким і безболісним.

Усунення симптомів запору за допомогою препарату МІКРОЛАКС®

Мікроклізми МІКРОЛАКС® призначені для швидкого усунення запорів у дорослих. Завдяки тому, що препарат впливає безпосередньо на щільні калові маси, що утруднюють випорожнення, і не проникає у вище розташовані відділи кишечника, він може використовуватися всіма категоріями людей, яких турбують запори (в тому числі для лікування вагітних і жінок, які годують, а також дітей з перших днів їхнього життя).

Застосовувати мікроклізму МІКРОЛАКС® зручно і гігієнічно. Одна мікроклізма передбачає тільки одне використання, а зручний наконечник робить цю маніпуляцію простою. На відміну від проносних засобів для перорального застосування, які можуть «спрацювати» в самий незручний момент, МІКРОЛАКС® сприяє легкому випорожненню кишечника вже через 5-20 хвилин *, розм'якшуючи калові маси.

* Згідно з інструкцією для застосування лікарського засобу Мікролакс® завдяки дії засобу акт дефекації настає протягом кількох хвилин, зазвичай від 5 до 20 хвилин.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкцією і проконсультуватися з лікарем. РУ № UA/15636/01/01 від 01.12.2016, наказ МОЗ №1299