Skip to main content

Збалансоване харчування мами, яка годує

Правильне харчування допомагає мамам, які годують, подбати про здоров'я і самопочуття дитини та швидше відновитися після пологів і уникнути поширених проблем, з якими стикаються багато жінок.

Харчування має бути різноманітним і повноцінним

Одним з поширених міфів, які стосуються грудного вигодовування, є необхідність дотримання жінкою суворої дієти. Нещодавно, будучи вагітною, вона не відмовляла собі у всіляких смачних і корисних продуктах, а тепер за порадою лікарів, родичів або подруг, вона вже з побоюванням дивиться на кожен продукт через страх нашкодити дитині. Найчастіше такий період для молодої мами триває досить довго, спричиняючи розвиток анемії, запорів і навіть психологічного дискомфорту.

Проте харчова алергія, про яку постійно говорять прихильники дієти, пов'язана не стільки з харчуванням мами, скільки зі спадковістю і характером вигодовування дитини. Тому багатьом жінкам не обов'язково дотримуватися занадто суворих правил.

Раціон жінки під час годування груддю може практично не відрізнятися від колишнього. Вагітність, пологи і грудне вигодовування - це природні фізіологічні процеси, успішність яких далеко не завжди залежить від дотримання дієти. Якщо й говорити про харчування в цьому випадку, то варто вести мову не про обмеження, а про рекомендації. Безсумнівно, харчування має бути різноманітним, повноцінним і максимально натуральним. Втім, це стосується не тільки періоду грудного вигодовування, а й вагітності.

Що слід обов'язково включити у свій раціон?

Вживайте пісне м'ясо, яйця, рибу, молочні продукти, різноманітні каші, рис, гречку, картоплю, цвітну капусту, хліб, сир, зелень, фрукти і ягоди, мюслі, соки. При цьому необхідно проводити термічну обробку молока і молочних продуктів. Незбиране коров'яче молоко бажано чергувати з кисломолочними продуктами. Дуже важливо, щоб у раціоні жінки, яка годує, містилася достатня кількість харчових волокон. Вони стимулюють перистальтику кишечника, даючи змогу уникнути такої делікатної проблеми післяпологового періоду, як запор у матері, яка годує. Якщо її все ж не вдасться вирішити, можна використовувати засіб, дозволений до застосування під час лактації, – МІКРОЛАКС®. Мікроклізма діє м'яко, і вже через 5-20 хвилин * ви можете відчути полегшення.

Тривалий час мамам, які годують, рекомендувалося виключити зі свого раціону продукти, які нібито різко змінюють смак і запах молока. До них відносили спеції з гострим запахом, цибулю і часник, редьку, селеру та ін. Але практика показала, що це все вигадка. Вони, звичайно, можуть впливати на смак і запах молока, але ніяк не на апетит дитини і частоту прикладання до грудей.

Ще один міф: низка продуктів може спричинити утворення кишкових кольок у дитини, здуття животика і порушення випорожнення. До них традиційно відносять капусту, бобові, міцний чай, какао, молоко, вершки, чорний хліб, огірки, прянощі, виноград, газовані напої. Насправді, прямого зв'язку між раціоном матері і складом молока немає. Молоко синтезується з компонентів крові і лімфи, а не вмісту шлунка. А дитячі коліки - явище часте, і рідко кому вдається їх уникнути.

Звичайно, кожна пара «мати-дитина» індивідуальна. Якщо ви помітили негативну реакцію дитини (підвищене газоутворення, неспокійний сон та ін.) при вживанні вами будь-якого продукту, буде розумно виключити його з раціону.

Пийте достатню кількість рідини

Намагайтеся пити багато рідини. Особливо це стосується мам, які хочуть підвищити лактацію. Вживайте чаї, морси, компоти або звичайну питну воду. Вводьте нові напої поступово, спостерігаючи за реакцією організму дитини. Якщо змін не спостерігається, то можна щодня збільшувати обсяги і закріплювати їх у своєму раціоні. За день рекомендується випивати 8-10 склянок рідини, при бажанні цю кількість можна і збільшити. Крім того, це сприятливо впливає на роботу кишечника, даючи змогу уникнути запорів, якими страждає більшість жінок у перші місяці після пологів.

Що робити, якщо дитина алергік

Якщо хоча б у одного з батьків є прояви алергії, то доведеться дотримуватися певної дієти. В такому випадку у дитини можлива схильність до діатезу, що може проявитися вже протягом перших місяців життя. Як правило, при цьому з раціону матері виключаються такі продукти: коров'яче молоко, горіхи, кава, какао, шоколад, полуниця, малина, цитрусові, солодощі, курка, свинина, риба, яйця та ін. У деяких випадках цей список може бути довшим або, навпаки, коротшим. Через деякий час продукти окремо вводяться у харчування. При цьому дотримуються всі запобіжні заходи і ведеться спостереження за станом малюка. Якщо у нього з'являється алергічна реакція, продукт слід виключити з їжі на 1 місяць, а потім знову повторити спробу. Намагайтеся не відмовлятися повністю від будь-яких продуктів. Фахівці вважають, що поступове введення алергенів через грудне молоко дає змогу в подальшому уникнути виникнення алергії.

Що ж варто виключити зі свого раціону?

Існує низка продуктів, які все ж слід виключити з раціону матері, яка годує. До них відносяться консервовані, жирні, копчені і смажені продукти, а також напівфабрикати. Хоча, це правило актуально не тільки в період лактації, а й надалі. Крім того, деякі продукти є потенційними алергенами, тому слід вживати їх з обережністю. До них відносяться: згущене молоко, шоколад, мед, плавлений сир, газовані напої, червоні ягоди, цитрусові, гострі приправи та ін.

Вживання алкогольних напоїв також слід обмежити. У помірних кількостях вони можуть знижувати лактацію і пригнічувати рефлекс відділення молока. При регулярному вживанні алкоголь робить негативний вплив на приріст ваги дитини, а також на її сон і моторний розвиток. Краще повністю відмовитися від алкогольних напоїв.

З обережністю поставтеся і до трав'яних чаїв. Намагайтеся не пити чаї з вмістом глоду (він стимулює серцеву діяльність і знижує тиск), буркуну (погіршує згортання крові), женьшеню (може викликати безсоння, хворобливість грудей), ромашки, м'яти, шавлії, шишок хмелю (зменшують утворення молока).

* Згідно з інструкцією для застосування лікарського засобу Мікролакс® завдяки дії засобу акт дефекації настає протягом кількох хвилин, зазвичай від 5 до 20 хвилин.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкцією і проконсультуватися з лікарем. РУ № UA/15636/01/01 від 01.12.2016, наказ МОЗ №1299