Skip to main content

Запори у дітей до 1 року

Одна з найпоширеніших проблем зі здоров'ям у дитячому віці - це порушення випорожнення кишечника. Запор однаково часто зустрічається як у немовлят, так і дітей старшого віку, але найважче порушення випорожнення протікає у немовлят і дітей до одного року.

При вигодовуванні дитини груддю дефекація повинна відбуватися як мінімум 2 рази на день. При цьому в нормі випорожнення повинне бути рідким і нагадувати за консистенцією гірчичний соус. Малюки, що перебувають на штучному вигодовуванні, випорожнюються рідше - 1-2 рази на день. Це абсолютно нормально.

Як повинен відбуватися процес дефекації в нормі?

Після того, як їжа переробляється в шлунку, вона проходить через кишечник і віддає воду й необхідні поживні речовини організму. Відходи, що утворилися після перетравлення, виводяться з каловими масами. М'язи нижньої частини кишечника своєчасно скорочуються і розслаблюються, в процесі чого відбувається випорожнення кишечника. Правильно утворене випорожнення повинне бути м'яким і легко виводитися. Якщо щось у цьому процесі порушується, то у малюка може з'явитися запор.

Причини запорів у дітей до 1 року:

  • Раннє введення прикорму.
  • Недостатній питний режим дитини, що знаходиться на природному вигодовуванні під час введення прикорму.
  • Нераціональна дієта малюка (надлишок жирів, білків).
  • Наявність у дитини рахіту.
  • Неправильний раціон харчування матері, яка годує.
  • Раннє переведення дитини на штучне вигодовування.
  • Недостатній питний режим малюка, що знаходиться на штучному вигодовуванні.
  • Швидке переведення дитини з однієї суміші на іншу (менш ніж за тиждень).

Як діагностувати запор у малюка до 1 року?

kak_post_diagnoz.png

Как диагностировать запор у малыша до 1 года
  • Акт дефекації менше 6 разів за тиждень
  • Болюча дефекація щільним за консистенцією калом, навіть якщо частота випорожнення відповідає віковій нормі:

- 2-6 разів на добу при вигодовуванні груддю

- 1-2 рази на добу на штучному

 

 

 

 

 

Вплив запорів на організм дитини

Інтоксикація

Тривала інтоксикація, яка обумовлена зворотним всмоктуванням токсинів і утворенням продуктів гниття у кишечнику, може спричинити отруєння організму.
Ризик розвитку дуоденогастрального рефлюксу (ДГР) і гастроезофагеального рефлюксу (ГЕР)
Запор у деяких випадках може бути причиною розвитку ДГР (закидання вмісту дванадцятипалої кишки у шлунок) і ГЕР (ретроградного просування вмісту шлунка через нижній стравохідний сфінктер у стравохід)

kak_post_diagnoz2.png

Боли при запоре у ребенка

Біль

Болісні відчуття, які в деяких випадках відчуває малюк під час випорожнення кишечника, можуть спровокувати формування стійкого страху перед дефекацією, що тільки посилить проблему.

kak_post_diagnoz3.png

Дисбактериоз
Дисбактеріоз

Порушення процесу дефекації, а саме запори, може спровокувати виникнення дисбактеріозу, в ході якого посилюються процеси гниття, знижується рухова активність кишечника.

 

kak_post_diagnoz4.png

Мегаколон
Мегаколон

Мегаколон – хронічне потовщення і розширення стінки частини або всієї товстої кишки. Це захворювання характеризується метеоризмом, болями в животі та частими запорами, особливо в ранньому дитячому віці.

kak_post_diagnoz5.png

Энкопрез
Енкопрез

Це захворювання проявляється в неможливості контролювати процес випорожнення кишечника. Хвороба в деяких випадках виникає через порушення акту дефекації (запори).

kak_post_diagnoz6.png

Инвагинация кишечника
Інвагінація кишечника

Захворювання характеризується проникненням однієї частини кишечника в просвіт іншої. Інвагінація нерідко виникає через кишкову непрохідність, а також порушення місцевого кровотоку.

 

Що робити, якщо у малюка запор?

Якщо причина запору криється у зміні харчування дитини, в тому числі при переході на штучне вигодовування, то цілком ймовірно, що організм малюка просто не звик до нової їжі. В цьому випадку потрібно спробувати підібрати ту суміш, яка буде надавати позитивний вплив на процес травлення і на випорожнення.

Рекомендується звернутися до лікаря-педіатра для отримання консультації в цьому питанні. Крім цього, фахівець може рекомендувати додатково давати малюку трохи води протягом дня. Якщо запори пов'язані з іншими причинами, лікар складе курс терапії та за потреби призначить проносні препарати.

kak_post_diagnoz7.png

МІКРОЛАКС® – "перша допомога"* при запорах у дітей

МІКРОЛАКС® є проносним засобом у мікроклізмі. Діючи безпосередньо на калові маси, препарат сприяє позбавленню малюка симптомів запору вже через 5-20 хвилин**. МІКРОЛАКС® діє в прямій кишці та не впливає на розташовані вище відділи шлунково-кишкового тракту. Препарат практично не має побічних ефектів системного характеру і спеціальних протипоказань.
Цитрат натрію, що входить до складу препарату, руйнує міжмолекулярні зв'язки в щільній каловій грудці. Сорбітол – другий активний компонент - дає змогу зберегти в просвіті прямої кишки достатню кількість води для розм'якшення і виведення калу. Лаурилсульфоацетат виступає в якості поверхнево-активної речовини.

* художній образ

** Згідно з інструкцією для застосування лікарського засобу Мікролакс® завдяки дії засобу акт дефекації настає протягом кількох хвилин, зазвичай від 5 до 20 хвилин.

Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з інструкцією і проконсультуватися з лікарем. РУ № UA/15636/01/01 від 01.12.2016, наказ МОЗ №1299