Skip to main content

Акне – види, причини і способи усунення

У багатьох підлітків трапляється проблемна шкіра - схильна до виникнення запальних елементів (акне) і жирності. Поява прищів завжди спричиняє великі переживання. З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке «акне» на обличчі, шиї, спині та інших ділянках тіла, вибір косметичних засобів при акне - це завдання лікаря-дерматолога. Якщо Вам поставили діагноз акне - обов'язково погоджуйте догляд за Вашою шкірою, а також лікувальні заходи, спрямовані на усунення акне, з фахівцем!

Що таке акне

Найчастіше цей термін застосовується щодо вугрового висипу (вугрів, комедонів) і прищів. Акне - це результат порушення роботи сальних залоз, має запальний характер. Унаслідок закупорювання фолікулів сально-волосяних протоків «пробкою», що складається з відмерлих лусочок шкіри і шкірного сала, шкірний покрив стає ідеальним середовищем для розвитку бактерій, які і спричиняють запалення і появу вугрового висипу.

Клінічні прояви акне

Прийнято розрізняти кілька клінічних різновидів цього захворювання. До більш легких форм з відносно сприятливим перебігом відносять вульгарні або юнацькі, папульозні та пустульозні вугри. Вони легше піддаються лікуванню і зазвичай не залишають після себе грубих рубцюватих змін на шкірі. Навпаки, індуративні, зливні, флегмонозні і конглобатні вугри у зв'язку з резистентністю до терапії, що проводиться, частими рецидивами і виникненням при цих формах грубих косметичних дефектів, становлять для лікаря і хворого складну медичну і соціально-психологічну проблему1.

Професійний лікар-дерматолог, оглядаючи обличчя та інші уражені ділянки тіла, спроможний правильно встановити вид акне. Комплексне обстеження і призначення грамотного лікування (наприклад, лазерних процедур) допоможе позбутися тривожних симптомів.

Основні причини

Розглянемо причини, що спричиняють акне.

Зміна гормонального балансу. Це найпоширеніша причина появи вугрового висипу у підлітків у період статевого дозрівання. Головний провокуючий фактор у підлітковому віці - підвищення у крові чоловічих статевих гормонів андрогенів, під впливом яких сальні залози збільшуються в розмірі та починають секретувати більше шкірного сала. У дівчат і жінок зміна гормонального балансу може спричинити появу акне під час менструальних циклів, а також може бути пов'язана з прийманням протизаплідних препаратів.

Зниження імунітету і дисфункція шлунково-кишкового тракту. Можливість паразитувати і активно розмножуватися бактеріям на шкірі надає, в тому числі, знижений імунітет. Здорова мікрофлора кишечника - це 70% імунітету, який є перешкодою на шляху інфекції, що викликає утворення нових прищів. Крім того, здоровий імунітет забезпечує ефективне загоєння вже існуючих вугрів.

Стрес. Акне може з'явитися у тих людей, які постійно переживають сильні стресові ситуації, а також може бути наслідком хронічної перевтоми. Стреси на іспитах, переживання через стосунки з друзями і батьками можуть дійсно дуже впливати на здоров'я молодої шкіри.

Застосування комедогенної косметики. Деякі косметичні засоби - креми, лосьйони і рум'яна - містять у своєму складі ланолін, сірку, вазелін, парафін, мінеральні й овочеві олії, а також червоні пігменти. Ці інгредієнти здатні провокувати появу прищів. Як правило, багато хто використовує спеціальну косметику для маскування запальних елементів (пудри, тональні креми), що обтяжує перебіг захворювання. Утворюється так званий замкнутий круг, який ускладнює лікування акне.

Неправильний догляд за шкірою. У багатьох випадках причиною поширення вугрового висипу є неправильний догляд за шкірою. В результаті самостійного видалення відмираючих клітин шкіри і самолікування, наприклад, широко поширеного видавлювання чорних цяток і гнійників, пошкоджується епідерміс, і інфекція отримує шляхи подальшого поширення.

Фактори навколишнього середовища. В інтенсивності появи вугрового висипу і площі ураження значну роль також відіграють зміни кліматичних умов. Багато хто вважає, що зима є гіршим часом для акне через суворі погодні умови, які призводять до сухості і лущення шкіри. Однак у зимовий час використання додаткових зволожувальних засобів може тільки посилити висипання.

Поради щодо вибору косметичного засобу для проблемної шкіри

Проблемна шкіра потребує дбайливого очищення і ефективного зволоження. При виборі спеціального косметичного засобу важливо враховувати таке:

  • щоб не пересушувати шкіру, необхідно вмиватися м'якими засобами, що не містять у своєму складі мила;
  • для запобігання повторної появи вугрів необхідно застосовувати лосьйони з антибактеріальними компонентами, які також забезпечують підтримку слабокислої pH;
  • для відлущування відмерлих клітин шкіри повинні використовуватися тільки м'які скраби. При наявності множинних запальних елементів на шкірі застосування скрабу не рекомендується;
  • використання зволожувальних засобів, що не містять компонентів, які можуть призводити до закупорювання пор, - це обов'язковий компонент щоденного догляду за проблемною шкірою, що дає змогу позбавлятися прищів.

CLEAN & CLEAR® для проблемної шкіри

Засоби CLEAN & CLEAR® розроблені спеціально для догляду за молодою шкірою, який складається з очищення і зволоження. Серія по догляду за шкірою «Захист від чорних цяток» містить саліцилову кислоту і спеціальні інгредієнти, які допомагають зменшити кількість чорних цяток і запобігти появі прищів. Якщо Вам поставили діагноз акне, зверніться до фахівця - дерматолога, він допоможе вибрати підходящий продукт. Всі засоби CLEAR & CLEAR® для проблемної шкіри містять комплекс інгредієнтів, які допомагають боротися з акне.

1 – І.Г. Сєргєєва, Ю.М. Крініцмна АКНЕ: патогенез і сучасні методи лікування Лечащий врач. 2005.06http://www.lvrach.ru/2005/06/4532626/